Tema: Nesanica
Pogledaj jedan post
Old 26.01.2009., 18:15   #59
Merlina je puno toga rekla. Dakle, određeni, opuštajući načini vježbanja mogu pomoći kod nekih osoba, kao i masaže. Preko dana, nešto pojačana aktivnost.

Stvar je zapravo dosta jednostavna. Kalorije koje primite tijekom dana se akumuliraju u vašem tijelu, one koje ne potrošite. E sad, neki ljudi imaju načina da ih brže troše, imaju brži metabolizam i stalno su aktivni. S druge strane, neki ih sporije troše i neaktivniji su. Ne može se generalizirati tko ima više problema s nesanicom, prvi ili drugi. No stvar je u tome da je potrebno otkriti kojem tipu čovjeka u kojem trenutku pripadate. Zatim je potrebno poduzeti protumjere da se izbalansirate.
Tako će nekome koji pati od nesanice pomoći snažne aktivnosti tijekom dana.
Drugome ne, drugome će pomoći baš suprotno - više mirovanja, više mirnih aktivnosti.
Ja sam patio od nesanice, doduše ne jake, ali ipak nesanice kad sam intenzivno vježbao. To mi je tlak diglo i nisam mogao noćima spavati.
Kako sam prešao na maktobiotiku i niskokalorijsku prehranu, spavalo mi se po cijele dane. Konačno sam to uravnotežio. Šećer igra bitnu ulogu, kao i proteini. Previše jednostavnih šećera i previše proteina izaziva nesanicu. S druge strane, više masti i složenijih šećera usporava organizam i smiruje ga, pa čovjek spava. Stimulanse kao što su kava i jaki čajevi potrebno je izbjegavati i trebalo bi uvijek lijegati i buditi se u isto vrijeme.
__________________
"This is the true joy in life, the being used for a purpose recognized by yourself as a mighty one; the being a force of Nature instead of a feverish selfish little clod of ailments and grievances complaining that the world will not devote itself to making you happy. - Shaw, G. B."
MoW is offline  
Odgovori s citatom