Pogledaj jedan post
Old 12.09.2012., 10:39   #53
Quote:
O_D_E_Z kaže: Pogledaj post
Sta je posrijedi ? Mozda Rohingyi bujaju u granici s Bangladesom i Indijom, gdje su muslimani ... natalitetno iz godine u godinu prijete ... pa su ovi Budisti registrirali kao prijetnju njihovom lifestaylu i utjecaju u regiji (da ne kazem vjeri) a s druge strane ... ovi Rohingyi ... svojim lifestaylom .. tipa cigancevanje sa 10 djece ... i slicno ... kuga i kolera okruzenje .. slumovi .. nikako na zelenu granu ..zaista i postaju problem !!??Trojica silovala .. Budistkinju .. nekako mi se cini kao da za opravdnje svojim ulamama imaju kao da je ona ipak krivovjernica ... pa je manji grijeh nego da su neku muslimanku "obradili" .. Ili se to tako interpretira medju Budistima !!??
Mogu ti ja odgovoriti. U prethodnim postovima iznio sam mišljenje o uzrocima navodeći provjerljive činjenice.

Inače boldano mi je upalo u oči. Prema myamarskom zakonu o državljanstvu iz 1982. Rohingijama je oduzeto myamarsko državljanstvo. Zatim Zabranjeno im je kretanje bez dozvole vlasti, zabranjen im je posjed zemlje i obavezni su potpisati službenu izjavu da neće imati više od dvoje djece(!). U izvještaju Amnesty International-a http://www.amnesty.org/en/library/info/ASA16/005/2004 navodi se i slijedeće:
''The Rohingyas’ freedom of movement is severely restricted and the vast majority of them have effectively been denied Burma citizenship. They are also subjected to various forms of extortion and arbitrary taxation; land confiscation; forced eviction and house destruction; and financial restrictions on marriage. Rohingyas continue to be used as forced labourers on roads and at military camps, although the amount of forced labour in northern Rakhine State has decreased over the last decade. […]
In 1978 over 200,000 Rohingyas fled to Bangladesh, following the ‘Nagamin’ (‘Dragon King’) operation of the Myanmar army. Officially this campaign aimed at "scrutinising each individual living in the state, designating citizens and foreigners in accordance with the law and taking actions against foreigners who have filtered into the country illegally." This military campaign directly targeted civilians, and resulted in widespread killings, rape and destruction of mosques and further religious persecution. […]

During 1991–92 a new wave of over a quarter of a million Rohingyas fled to Bangladesh. They reported widespread forced labour, as well as summary executions, torture, and rape. Rohingyas were forced to work without pay by the Burmese army on infrastructure and economic projects, often under harsh conditions. Many other human rights violations occurred in the context of forced labour of Rohingya civilians by the security forces.


S obzirom na strahotu tragedije koja se stalno dešava Rohingima (i ne samo njima u Burmi/Myanmaru), ovo tvoje boldano je blago rečeno bezobrazluk.
Kalijaga is offline  
Odgovori s citatom