Pogledaj jedan post
Old 21.02.2013., 21:07   #14
Quote:
Diler na Forexu kaže: Pogledaj post
Koliko m3 ima u tom trupcu crnog oraha nakon tih 50-70 godina?

Možda ima smisla uložiti jedan dio imovine u šumu i čuvat za unuke, ali i tu ima nekoliko investicijskih zamki.

Tko zna kakva će biti cijena na tržištu za 50-70 godina?
Tko zna hoće li se jeftini trupci dovlačiti sa drugog kraja svijeta?
Tko zna hoće li ljudi uopće htjeti drveni namještaj?
Postoji mogućnost da požar uništi šumu.
Postoji mogućnost da neko posječe dio trupaca i ukrade(znam za takav slučaj).
Postoji mogućnost rata u kojem šuma može biti posječena.
To je nelikvidna imovina, ako ti novac treba hitno, ne možeš preko noći posjeći i prodati trupce.
U 50-70 godina će se izmjeniti bezbroj političkih opcija na vlasti koje će 30-ak puta mijenjati zakone, poreze i namete pa neki od njih može ovaj oblik ulaganja učiniti dosta lošim.
Da ponovimo gradivo običnom orahu treba 50-70 godina da se dobije vrhunski trupac, crnom orahu treba 30-40 godina...ako baš zapustite nasad/šumu i ništa ne radite onda će trebati 40-50 godina, ali i dalje ne 70 godina.

Ajmo ovako -> da sada imate (naslijedite od roditelja/djedova) 1ha šume crno oraha stare 35 godina (posađeno recimo 1975, što i nije tako davno) i da su stabla (bile su prorede predpostavimo radi ogrijevnog drveta) sada na razmaku 8x8 metara na primjer.
8x8 = 64 m2 (zaokružimo 65m2)
1 ha ima 10 000 m2.
U tih 1 ha bi imali cc 150 stabala.

U prosjeku prva grana je na 4tom metru, te ćemo računati samo što dobijemo na prodaji do 4tog metra.

Neka je prosječni prsni promjer samo 30 cm, a realno je više i neka je cijena po m2 samo 1.500 kn (a veća je, ali recimo da ne ide prodaja i daprodajemo u RH, ne prodajemo direktno strancu -> ako bi bio direktan izvoz, a mogao bi biti na tu količinu cijena bi bila značajno veća).

Znači, to je realna situacija, sa nižom cijenom prodaje i sa deblima ne prosječne kvalitete crnog oraha nakon 40 godina (nasad koji se nije održavao).

4m x 0,3 cm = 1,13 m3 (neka je 1 m3).
Imamo 150 stabala x 1 m3 = 150 m3

150m3 x 1500 kn = 225.000,00 kn

To je izračun ako je sve "loše", i cijena i prsni promjer, itd....

Psi laju, a karavane prolaze

Što se tiče dovlačenja trupaca iz drugog kraja svijeta -> crni orah ne uspjeva dobro u: Kini, Indiji, Brazilu, Argentini....odgovara mu Amerika (tamo je već sve srušeno, a Amerikanci pogotovo nemaju običaj ulagati u nešto na što moraju čekati 30 godina), te veći dio Europe (u zapadnoj europi zemljište je jako skupo, te se ne sadi toliko crni orah), tako da RH idealno odgovara.

Požar, krađa...to ne bi komentirao...jer po tome ne bi trebalo niti kuću graditi/imati, niti imati auto, ništa...jer šta da mi to netko ukrade, zapali...

I dalje kažem, ja ne želim sve članove foruma "nagovarati" na ovo, ali mislim da se mnogi mogu prepoznati u ovakvom ulaganju za budućnost....i sviđa mi se rasprava...naravno da očekujem "kritičko razmišljanje", pogotovo zato što se nikome ne čeka 30 godina....ali isto tako neki će 30 godina razmišljati u šta da ulože....
__________________
Sadnice crnog oraha
miroslaw is offline  
Odgovori s citatom