Pogledaj jedan post
Old 16.09.2015., 17:26   #13
Quote:
mikhailmil kaže: Pogledaj post
rade li se neki planovi u tom pogledu? ili je to samo lipa želja? i čisto jedno laičko pitanje, može li se očekivat da to bude jedan brod koji će bit nositelj obaju funkcija, spasilačkih i školskih?
Malim sam skeptičan u tu "dva u jedan" izvedbu na naš način: niti je Mohorovičić školski, niti je Vrančić spasilački brod. Odnosno prvi je izvorno školski kod nas uveden kao hidrografski (samo ime govori mnogo), pa "vraćen" u školski brod. Drugi je pak od izvorno spasilačkog pretvoren u... nešto-nešto... pa recimo ophodni brod, ili svašta nešto (opet ime sve govori, renesansni sve-u-jedan inovator). Ako ništa drugo, moraš skinut kapu HRM-u u odabiru imena.

Sad, izgradit nekakav školsko-spasilački brod
1) taj bi trebao biti po dužini znatno veći od oba, iz jednostavnog razloga što nama u tom svaštarenju nasušno treba nekakav 80+ brod:
2) školski brod bi trebao omogućiti plovidbu na otvorenom moru, i to s popriličnom "rezervom sigurnosti": čim je školski, obučavaš kadete za sve uvjete, a ne za voditelje kaića, a samim time što je školski mora imati dobre maritimne sposobnosti da "trpi" njihovo školovanje, da plovi s minimalnom posadom sigurno (nešto kao nužan i dovoljan uvjet u matematici)
3) spasilački? Kakav tip "spasilačkog"?
Ako se ide na zamjenu prvotne Faustove namjene, fali mu "smisao": mi podmornica nemamo, a i teško da ćemo ih imati skoro. Ako bi mu svrha bio nekakav "generalni" spasilački djelokrug, odnosno potpora bilo kakvom boravku u podmorju, poželjan je velik otvoreni radni prostor na palubi, barokomora, potrebni agregati i oprema.
Spojiti ono prvo "školsko" s ovakvim "spasilačkim" zahtjeva još duljine da se sve kvalitetno pokrije, a onda otvaraš pitanje primarne namjene: prekida li se školski program radi spasilačkih misija, šta ako je brod predaleko,...
4) ako si mislio da to bude neki školski brod koji može obavljati dio zadaća iz djelokruga Obalne Straže, to bi mogao, uz uvjet duljine i dosta prostora za prihvat brodolomaca, imigranata... Onda otvaraš pitanje ukrcavanja dodatnih članova posade iz carinskih, policijskih i spasilačkih službi, da bi sve bilo pokriveno...

Uglavnom, brod ne treba gledati samo kao dovoljno veliko korito koje može ploviti po svim uvjetima, primiti par desetaka brodolomaca/imigranata/kadeta/čega_god ... i eto eutentičnog VHS broda...
Iskreno, ja bih se u toj kombinaciji najviše bojao "pozitivnih EU propisa", jer da sam "uljuđeni europljanin" (TM) negdje iz zapadne Europe, čim bih se iskrcao sa školskog broda HRM koji me je spasio, odmah bih plasirao višemilijunsku tužbu da je to napravljeno s neosposobljenom posadom, školarcima, da fali xyz certifikata, atesta, i ostalih pičaka materinih... spasi sirotu na svoju sramotu...

A jel' se šta radi na tome?
Kako ne, potrošili su tonu punta za tehničke olovke i četiri licence AutoCada do sada na tome....
Osim što svima mjerodavnima negdje u primozgu gore lampice da su to stare, neadekvatne ramine, tek friško opiturane, eto ih na redu odmah nakon OOB-a, prihvata Kulmbacha, IOB-a, brodovlja OS tipa A, B i C, mlazne HRZ komponente, PZO-a, IFV-a, novog SSM-a... ma učas će to...

Ili će sve to, u skaldu s temom, obavljati OOB 39/42
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom