Pogledaj jedan post
Old 26.02.2017., 10:28   #46
Mislim da malo pretjerujete. Glavni problem STEM područja je nekreativnost tj 'fah idiotizam' sudionika. Programiranje je relativno lako naučiti, sintaksa, pravila itd. Ono što je teško je kreativna primjena naučenog. Programiranje je slično slikanju, kreativni slikar može napraviti sve što zamisli, a tako i kreativni programer. Nažalost ogromna većina STEM-ovaca nema ni k od kreativne crte pa su takvi i rezultati, mehaničko pisanje koda bez kreativnosti i smisla. Često ostanem šokiran nekreativnošću programera sa kojima imam posla, koji za neko rješenje koriste npr najbezvezniji naučeni način umjesto puno boljeg kreativnog.

To je na tragu novog razmišljanja koje kaže da su STEMovci novi 'blue collar', tj srednji sloj radnika koji mehanički gotovo fizički odrađuju svoj dio posla.

Ljudi previđaju da su najbolji STEMovci bili jako kreativni, kao npr Tesla, Einstein itd. Bez te kreativne strane ne bi napravili ništa, a takva je i perspektiva ogromne većine stemovaca. Mislim da je ta sintagma precijenjena, postoje more stem robot radne snage koja odrađuje zadano i postoje kreativci na vrhu koji sve organiziraju, i koji što je najzanimljivije ne trebaju uopće biti iz STEM područja. No ne treba niti ignorirati da je to trenutno dobro plaćeno zanimanje, gdje naravno najviše zarađuju kreativni pojedinci.

Hype oko zapošljavanja u Google, Facebook i drugim poznatim kompanijama je obična farsa. I Google i FB i drugi te ljude ne trebaju. Google ne treba niti 1% programera koje zapošljava jer i search i adwords je djelo možda desetak genijalaca. Ostali su suvišni, ali Google je prelukav da javno pokaže da to što može on mogu i drugi pa zato muti vodu, zapošljavajući legije programera koji ne rade ništa suvislo, kupuje robot kompanije. Sve u nadi da se narod neće dosjetiti koji je njegov core biznis o kojem ovisi. I to je očito savršena taktika koja djeluje već preko 10 godina.

Inače ova domaća stem inicijativa je potpuno promašena, kao i 95% drugog kod nas.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom