Pogledaj jedan post
Old 29.05.2017., 01:01   #63
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ta 'tehno-znanost' je ta koja je odgovorna za naše udaljavanje od mehanizma evolucije.

Da li je to ujedno i trijumf, ne znam, o ukusima se ne raspravlja.

Ali činjenica je da prosječan čovjek ne bi smio imati ništa protiv toga, jer mu omogućuje prosječno duži očekivani život, a čovjek malo toga može učiniti za svoju sreću ako je mrtav...
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Ne znam da li je trijumf.
Prvo i prvo, fali vam genitiv točno određene imenice. Naravno da je to trijumf. Ali čega? Znanstvene istine. Postoje li i druge istine osim znanstvenih? Da.
I pritom ne ciljam na "spiritualnost", što god to značilo.

Trijumf nečega je uvijek nad nečim. Trijumf znanstvene istine je možda trijumf nad životom ili čak voljom (što je skoro pa isto).

Pravo pitanje je ide li znanstvena istina uz korak za životom ili ne ide.

Ovo gore su ujedno i moguća objašnjenja zašto je Heidegger mogao biti nacist kao i zašto Evola fašizam nije smatrao dovoljno radikalnim. Ovo definitivno nije ekskulpiranje Heideggera, nego pokušaj davanja smjera u kojem bi išlo objašnjenje koje bi zahvatilo relevantne stvari u "slučaju Heidegger".

Tu se postavlja i pitanje tzv. antimodernizma. Fašizam je bio bitno modernistički pokret i to je smetalo i Heideggeru i Evoli. E sad, može li se o tome razgovarati bez određene histerije, i to je važno pitanje.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ali činjenica je da prosječan čovjek ne bi smio imati ništa protiv toga, jer mu omogućuje prosječno duži očekivani život, a čovjek malo toga može učiniti za svoju sreću ako je mrtav...
Zašto "ne bi smio"? Odakle dolazi to "ne bi smio"? Zašto je važno živjeti par godina duže? Ispada da ljudi nikada nisu bili sretni prije 20. stoljeća, a to bi bila jako hrabra tvrdnja.

1932. godine je u SAD-u očekivani životni vijek bio 60, a samo pedeset godina ranije (dakle 1882.) bio je 40. To je velik napredak na tom polju, ali to sve nosi cijeli novi niz problema za koje je pitanje može li se čovječanstvo s njima nositi.

Ne znam zašto bi čovjek mogao učiniti manje za svoju sreću u 40 godina, nego u 80. Dapače, velika je šansa da će mu u novije vrijeme biti puno teže. Možda.
Bijeli-Druid is offline  
Odgovori s citatom