Pogledaj jedan post
Old 29.06.2017., 00:27   #23
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
A o nekom općem ciklusu uspostavljanja reda i vladavine haosa...

Jesi čitao ikad Božanski car Dine, odnosno na koji način je Car "odviknuo" ljude od tiranije? Višemilenijumskom tiranijom.
Nisam, donekle sam upoznat sa sadržajem, ali svjestan sam da to u ovom slučaju ne znači puno... kao ni gledanje Lynchovog filma.

Quote:
Ne znam, po glavi mi se motao Herbert i Ibn Haldun na kojeg se poziva i Arapin u tom linku koji daješ, odnosno Haldunova teorija ciklične prirode ljudskih društava...

Ja sam tu njegovu teoriju još kao srednjoškolac usvojio kao aktuelnu i kao svoju, jedino što sam je proširio na svaku ljudsku djelatnost. Dakle, svaka ljudska djelatnost ima početak, uspon, vrhunac i pad, te u konačnici i kraj.
Da, Ibn Haldun je sjajan... zaista se može reći kako u temeljima sociologije prethodi Comteu a u ekonomiji Adamu Smithu.
Za ciklične teorije društava nezaobilazan je i Sorokin.

Quote:
Ako peglaš pad, peglaš i budući uspon i ravnaš krivulju što elitama dadne vizuru i iluziju kako je status quo dugoročno moguć. A nije, barem ne još...
A kada se krivulja upegla previše - izgubi se momentum i treba ulagati golemu energiju da se društvo uopće ponovo pokrene nekamo.
Tu energiju, nazovimo je "dovoljnom energijom" u arapskom svijetu imaju samo i jedino islamizmi.
Ta "opruga" društvenih gibanja mora "titrati", da... možemo se nadati samo da će se oscilacije zadržati... ali i da neće prijeći prag elastičnosti opruge.

Quote:
Dakle, 1984. još nije stigla, a pitanje je da li će i stići.
Ne vjerujem...

Quote:
Da upletemo i Stanislawa Lema, sad se ne sjećam koji je roman bio od onih 5 u koje nam je još stara Polarisova edicija omogućila uvid, odnosno od 3 jer nije iz Solarisa, niti iz Glasa gospodara, ali ima taj roman gdje posada slijeće neku planetu naseljenu nekakvim humanoidima u naznaci (ostali njegovi Alieni nisu ni izbliza humanoidni) i čije je društvo u statusu quo jer postoji elita koja vlada, ali koja je odsutna. Niko ne zna ni ko je, ni gdje je vlast...samim time nema društvenog prevrata, revolucije...
Radi se o noveli Eden (Raj)...


Quote:
Šijitski islamizam se ispostavio kao tehničko-tehnološki najsuperiorniji islamizam, wehabijski kao najinferiorniji i najnekompatibilniji sa zapadom i ostatkom svijeta općenito, a MB islamizam kao najkompatibilniji zapadu...

Islamizmi utiču jedan na drugi, kako u ratu, tako i u miru.

Kada se pogledaju korijeni moderne eskpanzije oldschool wehabija na krilima petrodolara - vide se u začetcima razni nivoi podrške i jedne bitno drugačije, neratne komunikacije tih wehabija sa šijskom islamskom revolucijom (u to vrijeme je glavna opasnost i bauk iz njihovog ugla bio baathistički režim u Iraku), te sa tihom socijalnom revolucijom Muslimanskog bratstva.

Recimo, u doba početka somalskog građanskog rata nakon sloma prosovjetskog režima Siada Bare-a te predstojećeg građanskog rata 3 velika klana (Isa, Darod i Haweji, svi somalski i svi sunitski), muslimansko bratstvo, u to vrijeme dosta radikalnije nego danas (dalje u prošlost radikalnije i od toga) je na terenu širilo svoj utjecaj novcem wehabija, Sauda.

Tek kasnije dolazi do jasne i konačne diversifikacije ta 2 konkurirajuća sunitska islamizma, dok se šijitski stavlja "izvan zakona" (izvan, od strane wehabija deklariranog, ispravnog Šerijata). Otvoreni sukob MB i wehabijskog islamizma po prvi put se događa u Siriji, mada ni kontrarevolucija u Egiptu - po nalogu i sredstvima wehabija nije bila daleko od toga...

I danas islamizmi i te kako komuniciraju i utiču jedan na drugi, preko nišana, a nastavit će to činiti i u stanju potencijalnog mira.
Komunikacija se odvija na više razina, možeš je doživjeti i kao takmičenje (za srca islamskih masa) što zavisi od ugla gledanja na stvari...
Nešto od ovog što si opisao je naslijeđe hladnog rata i nadmetanja Amera i Sovjeta.
Ovi islamizmi se mogu nadmetati, bitno je da priroda tog nadmetanja ne bude preko svake mjere usmjerena kombinacijom rentne i ratne ekonomije.
cestar is offline  
Odgovori s citatom