Tema: Dimenzije
Pogledaj jedan post
Old 13.11.2016., 20:55   #84
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Postulati B...

prolaznost (dakle osim ljudi, i te tzv. dimenzije ili bića, bogovi), ne postojanje trajnosti, identiteta (duše isl.), nezadovoljstvo takvim stanjem postojanja (tzv. patnja)

Mislim da si ti zamijenio pasivno i aktivno (iako postoji i pasivni misticizam, npr. vjernici kršćani isl.), uzmi u obzir da je B prije i nakon prosvjetljenja nešto drugo, većina govora upravo objašnjava sam taj svoj proces ili ono što je spoznao...a to je nešto što nemože objansiti.

Imaš priču sa strijelom i ranjenikom, koja kaže sve o tome (vraća um na bit svega, na sebe sama itd.), a unatoč tome opet ima puno interpretacija.
Kada se kaže Aktivni put ili spiralno prosvetljenje misli se na visoku energetsku aktivnost i istraživanje, za razliku od pasivnog puta (budizam danas u principu) koji je u pogledu duhovnosti tinja na način da se "melje stara voda" tumačenja i repetitivnosti.

B. s druge strane (iz priče npr Meher Babe koji za mene predstavlja stvarnog Avatara našeg doba - kao što je to B. za svoj period) kao Bogočovek, donosi uticaj kakvog prethodno nema aktivnog, dabome, to se ne može meriti sa onim što se danas manifestuje kao "budizam" no, po prirodi čoveka (samim tim i čoveka-budiste), ako je individua napredna, sva pomoć u duhovnom smislu dolazi od duhovnih energija, u pasivnom smislu se teži samo ka efektima i u principu se ne može napredovati "daleko" kao što je to spiralni put prosvetljenja (u prosvetljenju, ili posle prosvetljenja gde stvarni a ne imaginarni Put tek počinje), i gde se individua još više aktivira, još više energetski deluje i stiče sve više mogućnosti i moći da aktivira latentni potencijal - samim tim i da podiže svest drugih. B. je svakako spirano prosvetljen, gde je ekspanzija razvoja tek posle fizičkog napuštanja kroz akumuliranu duhovnu energiju koja deluje u kosmosu koji je integralan energetski sistem.

Elem, moj komentar bio je okrenut onome da čovek-budista (pošto je na prvom mestu samo čovek) nije nužno operisan od mogućnosti viđenja sfere duhovnih energija, budista-nebudista razvoj svakog čoveka zasniva se na pomoći duhovnih energija, bilo da za to zna ili toga nije svestan već je svestan aktiviranja određenih centara njegove aure (tela) gde se ispoljavaju različite sposobnosti i moći (nižih okultnih, viših okultnih, duhovnih) - kako do tih moći (?) kroz koju životnu filozofiju koja bi trebala da omogući očuvanje i sazrevanje aure, to je sad stvar koncepata koje je ostavio u principu Avatar prošlih perioda.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom