Pogledaj jedan post
Old 25.05.2006., 23:57   #1
Question Ostavinska rasprava a umrli nije drzavljanin HR

Moji roditelji su posjedovali zemljiste u Hrvatskoj. Zemljiste je uknjizeno na ime mog oca ali ne kao 1/1 vec kao 1/10 (on je kupio 500 kvadrata neke velike parcele). Zemljiste se nalazi na otoku Bracu.
Otac je za vrijeme rata otisao za Dansku i tamo umro. Nije bio drzavljanin Hrvatske.
Sad bi trebali da prevedemo ovo zemljiste na mamino ime.
Prva grupa pitanja:
1 - Kako da krenemo sa ovim postupkom?
2 - Jel' izvodljivo to odraditi iz inostranstva bez zaposljavanja advokata u Hrvatskoj?
3 - Ako moramo zaposliti advokata, koliko se krecu cijene usluga za ovako nesto?
4 - Jel' nam moze neko reci gdje mozemo da nadjemo kako napisati izjavu u kojoj se moja sestra i ja odricemo naseg nasljestva u korist mame i gdje to trebamo ovjeriti (nas dvije se nalazimo u Americi, drzava Washington).
5 - Koliko dugo obicno traje ostavinski postupak?

Druga grupa pitanja:

Kad se zemljiste napokon prevede na mamino ime, ono ce vjerovatno biti uknjizeno kao sto je bilo i prije - mama kao suvlasnik te velike parcele kojoj pripada 500 kvadrata.

Koja je procedura za uknjizenje njenog dijela da je ona jedini vlasnik - znaci da se tacno zna koji su njinih 500 kvadrata i da je bas tako uknjizeno. Ona zna tacno koji je to dio ali ja to ne vidim tako uknjizeno u katastru. Inace nemam pojma kako se zna sta je cije kad je tako nesto uknjizeno 500/2700 pa 450/2700 itd. Jel' se neko razumije malo vise u ovo.

Hvala ogromna unaprijed za bilo kakvu pomoc.
Markana is offline