Pogledaj jedan post
Old 20.11.2008., 13:04   #2
Banja Luka bi definitivno bila veliki zalogaj za HV medjutim razvoj situacije u ratu nije nuzno odraz brojcane/tehnicke nadmoci jedne od strana.

Velika stvar u cijeloj prici je element panike koji je, cini se donekle, bio prisutan kod Srba u BL. Nasao sam negdje na Youtube (ne znam za link) razgovor engleskog novinara sa srpskim oficirom bas u to doba. Ovaj se nije mogao nacuditi kako hrvatsko topnistvo brzo otkriva polozaje i tocno gadja. Srbi i njihovi polozaji su cijelo vrijeme bili snimani iz zraka a pronalazim da neki tvrde da je cak i topnicka vatra bila usmjeravana i korigirana podacima iz zraka. Takav tip ratovanja je donio veliku kvalitetnu prevagu na hrvatskoj strani.
Zbog toga mislim da Srbija ne bi stigla reagirati u okolici BL jer je imala sankcije, nije imala goriva i opcenito moral je bio nizak.

Mozda nije direktno vezano uz temu i da se ogradim ukoliko neki potencijalni "genijalac" poput hercegponosa u mojoj prici pronadje pricu van vremenskog i teritoriajlnog konteksta o kojem pricamo, ali meni je zanimljiva jedna druga stvar koju sam primjetio kod srpkih vojski tijekom rata - oni se nigdje nisu htjeli dovesti u situaciju da budu okruzeni !

Sjetimo se Jajca, pokojne krajine, Mostara, Capljine, uvijek bi se povlacili kad bi vidjeli da bi se morali boriti kao sto su to cinili Hrvati u Vukovaru, Dubrovniku ili Muslimani u Sarajevu.


Zasto ?


Da li je to mozda zbog nekakvih sematiziranih reakcija iz vojne taktike (srpskom vojskom su ipak upravljali bivsi JNA generali a vojna taktika ne preza od povlacenja kao oblika zauzimanja povoljnije pozicije za obranu buducu kontru).

Ako je pak bilo dogovora, nije mi jasno zasto je Tudjman ipak slao i propustao oruzje Muslimanima (dobro, smanjeno za vrijeme "akutne" faze hrv-mus rata) i zasto su Srbi pristali na tako male teritorijalne ustupke od Hrvata iako su imali superiorni polozaj u pocetku rata (npr. nemaju izlaz na more, u istocnoj Hercegovini su postali slijepa ulica bez resursa, izgubili pokojnu krajinu i sve to za Posavinu za koju vidimo da je danas jos uvijek - prazna ?!)
pjosip is offline