Pogledaj jedan post
Old 26.09.2010., 13:03   #1407
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Vaše rezultate (s obzirom na tegobe koje ste naveli) trebao bi ipak protumačiti specijalist-hematolog.

Kada se pacijent tuži na spontana krvarenja (hemoragijska dijateza) u kožu odnosno na krvarenja u kožu koja se javljaju nakon minimalnih trauma, obično se prvo pomisli na poremećaj vezan uz trombocite (krvne pločice) ako se radi o manjim, točkastim krvarenjima, naročito ako postoji i sklonost krvarenju iz sluznica (npr. krvarenje iz nosa). U slučaju nastajanja većih modrica misliti treba i na poremećaje u zgrušavanju krvi (koagulopatije). U cijelu priču dodatno se uključuju i oštećenja krvnih žila (vaskulopatije), tako da stvar nije nimalo jednostavna.

Često, dakle, snižen broj trombocita može uzrokovati ovakve znakove, ali su kod Vas urednih vrijednosti. Usprkos normalnom broju trombocita, njihova funkcija može biti poremećena, što opet može biti uzrokom spontanih krvarenja. Ali osim poremećaja vezanih uz trombocite, kao što sam već napomenuo, tu su i drugi poremećaji koji dolaze u obzir, a koje će Vaš hematolog razmotriti.

Zanimljivo je da dosad učinjeni testovi probiranja hemostaze pokazuju uredne vrijednosti, osim vrlo malog odstupanja u trombinskom vremenu (TV) i uz napomenu kako za nalaz fibrinolize uistinu ne znam je li unutar referentnih vrijednosti.

Meni se čini (premda hematolog može imati sasvim drugačije mišljenje, koje je puno puno kompetentnije od moje malenkosti!) da pretrage koje ste učinili neće dati odgovor na pitanje koji je razlog hemoragijske dijateze (sklonosti krvarenju), što znači da će vjerojatno (a prema procjeni hematologa!) trebati učiniti dodatne pretrage da bi se razriješile nedoumice.

Što se pokazatelja jetrene funkcije tiče, bilirubin je također vrlo malo povišen, ali ipak jest. Jetreni enzimi su urednih vrijednosti, što je svakako dobar znak.

Što je s vrijednostima MCV 0,145???????? i MCH 87????????, jeste li ispravno prepisali s nalaza?! Pitam jer se uobičajene vrijednosti kreću MCV 86-100 fl, a MCH 27-34 pg!

S obzirom na tegobe koje navodite i da Vaš upit nadilazi moje medicinsko znanje, u ovom slučaju ću prepustiti hematologu da ocijeni što i kako dalje. Dakle, daljnje konzultacije s hematologom bit će potrebne.

Pozdrav i želim Vam svako dobro.
hvala na odgovoru.
krivo sam prepisala
MCV- je 87 (28-101)
MCH je30,4 (30-35)
Nina09 is offline  
Odgovori s citatom