Pogledaj jedan post
Old 02.11.2004., 23:32   #9
Kao prvo, mala modifikacija naslova ove teme iako ce se vecina upisa ipak odnositi na recikliranje u Hr.

Da ne repliciram svima direktno, evo samo par misli....

Tocno je da je jos uvijek skuplje preradjivati nego li proizvoditi novo. Ukoliko se budemo vodili iskljucivo zakonima (danasnje) trzisne ekonomije to je cinjenica, ma kako mi dobro razvrstavali staklo i slicno.
Moramo shvatiti neke stvari. Kao prvo, cijenu ne-recikliranja ce platiti oni koji dolaze iza nas. Osim toga u cijenu proizvodnje novoga se ne ukljucuju indirektni troskovi, kao npr. cijena koju placa okolis. Ljudi imaju tendenciju da previde kako mi svi zapravo o tom okolisu ovisimo. Isto tako, razlika u cijeni radne snage u razlicitim zemljama cini neke proizvode prividno jeftinijima nego li sto zaista jesu.

Jos u "moje vrijeme", tadasnja SFRJ je "uvozila" stari papir i krpe. Ocito je da se od onda puno toga nije promijenilo. Medjutim, ni to nije tako lose. Jos uvijek je bolje uvesti stari papir i krpe, nego li rusiti vlastitu sumu, kao sto je kod mene slucaj. Mi rusimo visestoljetne prasume da bi proizveli mrvljeno drvo za proizvodnju papira, a koje izvozimo. Sto je najzalosnije, mi smo najsusniji kontinent na svijetu, sa najmanje vegetacijskog pokrova.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom