Pogledaj jedan post
Old 28.03.2003., 19:52   #2
Evo ja..

Recimo Bozic kod pravoslavaca.

Bozic je po mom osecaju i uopste najveseliji praznik. Oseca se neka toplina medju ljudima, ide se cesce u crkvu i kod prijatelja. Pricam iz svog iskustva naravno i znam da su mi najsladje posete prijateljima u godini bas te oko Bozica. Samo ima par razlika u odnosu na katolicki Bozic. Pravoslavci su iz raznoraznih razloga za vreme komunizma prebacili neke obicaje sa Bozica na Novu Godinu tako da se kod nas onda ne kiti Bozicni bor vec Novogodisnja jelka, isto tako nema Bozic Bate vec dolazi Deda Mraz a i nema poklona za Bozic. Ovaj detalj je meni bio oduvek logican..sto ja da dobijem poklone kad se ne slavi moj rodjendan...

Najzanimljiviji deo oko Bozica je naravno Badnje vece i sam Bozic koji pada po novom kalendaru 07.01. Posto ljudi u mom narodu ugavnom ne poste citav post, nekako se stvorila navika da se bar ta tri dana pre Bozica posti. Tako da se opet iako malo ljudi posti pred pricest uvek napravi tolika guzva da prosto ne mozes da verujes da je toliko ljudi verno..uf, te guzve ispred crkve na bdenje (Bozija sluzba u noci izmedju Badnjeg dana i Bozica) zaista mnogo volim. Uvek je veselo i prijatno i svi su nekako dobro raspolozeni. A da vidite te posne muke!!! Ne znam zasto ali kao da se sve zene bas na Badnji dan (kad je post najstroziji) odluce da naprave najbolji Bozicni rucak sa sve sarmama, kolaci, torte, pite, masne lepinje...uf..i onda jos stave gotove kolace u spajz, prekriju krpom i zabrane deci da se dira...a mi deca..... joj ko nije pomagao majci pri spremanju Bozicnog rucka a postio taj ne zna sta su muke..

Zgodno sto se tice posta je sto se u poslednje vreme u svim restoranima u BG pogotovo moze naci sve zivo posno.Kolaci, sendvici, pice, ma uzivancija nemas brige...nije tesko

Na badnje vece se ide u obliznju sumu ili park i dovlaci se po neka grana hrasta..mora biti sto suvlja da bi mogla lepo da baca iskrice kad se potpali. Posle se tim suvim listovima badnjaka kite ulazna vrata, i ostala posebna mesta u kuci. Ko je bio u Beogradu na Bozic ili dan dva posle zna na sta mislim..ljudi ne samo da kite svoja ulazna vrata vec i automobile, prodavnice...ono sto su bozicni ukrasi u katolickom svetu to je kod nas hrast sa dosta slame..one lepe,suve zute...Ah da..naravno badnjak se pali (ispred kuce, u kaminu ili ...u rerni i govori nesto u stilu "Koliko iskrica toliko ovcica, toliko kravica, toliko petica, toliko parica...".Pa se onda stavi malo meda na badnjak da godina bude slatka...Pa se po kuci po svim coskovima pobacaju orasi (koje izvlacim iz kreveta i ispod coskova posle do uskrsa) , klopaju se sve vrste oraha,bademi, posne pite, suve sljive i smokve..

Posle bdenja se ide kuci da se uhvati koji sat sna da bi se stiglo na jutarnju Liturgiju koju za Bozic odrze i u najvecim crkvama i hramovima pa su tako poceli od pre par godina da koriste i Hram Svetog Save u Beogradu...joj pa kad se masa skupi, pa kad hor zapeva ne mozes da se ne najezis od lepote, pa kad popa pusti glas...mnogo mocna stvar, dolaze i verni i neverni, ozbiljno vam kazem, kao da se cela zemlji seti koje je vere.

Evo ja ispricah nekih svojih par asocijacija u vezi sa Bozicem.Nisam ulazila u duhovnu stranu jer mislim da je to svuda u hriscanstvu isto..imala sam prilike da dozivim Bozice zaredom u BG i Zagrebu tako da sam najvise razlike primetila u nacinu slavljenja..poenta je ista

Ako hoce neko dalje samo recite..ima dosta finih stvari..pravoslavlje ima dosta drugaciju atmosferu od katolicanstva..dosta je opustenije i narodnije...
Minam is offline