Pogledaj jedan post
Old 14.01.2011., 22:22   #53
Quote:
SEALION kaže: Pogledaj post
odgovori po redoslijedu:
1. hrast je najbolji izbor i to ne trebaš epoksijem ništa radit. stari dio koji ostaje dobro poravnati. novi dio bi treba spajati sa pašajicama tako da promijeniš stare jer pretpostavljam da su ili od mesinga ili željeza pa su vjerovatno trule. kad složiš kolumbu odispod cilom dužinom stavi šijoletu ( daska cca tri cm debela da pokrije glave pašajica i služi ako di zaoreš lakše ju je prominit nego krpati kolumbu. nju staviš na brukve .

2. dasku koju misliš stavljaš na provu ( mislim na madire ) potopi na jedno misec dana u more. baci par kamenja po njoj da ne otpliva i da se ne vidi da ti je ko ne ukrade.
neka bude colerica( cca 2,5 cm debljine) zašto? prvo lako se savija na vatru i neće pucati , a drugo tako češ dobiti odmah zastanjanu dasku ( nabrudanu ) pa je nečeš morati debelo zastupavati. za detalje postavi upit

3. za zaštitu palube puno ruku minija odnosno adekvatne zaštite (hempel selecta uni primer) pa kvalitetan temelj bar dvi ruke pa završna protuklizna pitura. madire palube također iskalafatati stupu također natopiti uni primerom.
ako se ima vrimena skuvati lanenog ulja i prije bilo čega natopiti dvi ruke obilato po palubi .
ja osobno zadnjih par godina potpuno bacam drvenu kuvertu i stavljam okume ili meranti šperploču koju zaštičujem sa epoxy i staklenim platnom u nekoliko slojeva čime postižem da ti više nikad neće procuriti kroz kuvertu. time štitiš i rebra i glave trupa i interijer i sve živo. to su mi čak počeli prihvačati i boduli starije generacije.


4. kostur kabine od plemenitog drva ( hrast, mahagoni, tikovina, jasen ...) nikako bukva ili trešnja ( ha-ha) Šperploču savijaš po rebrima kako ih zaobliš tu nema nikakvih problema. spoj šperploča je lako zabrtviti jer imaš fenomenalnih ljepila-brtvila, međutim veći ti je problem zaštititi rubove šperploče. to trebaš stavljati letvice od drva kvalitetno zalijepiti jer je šprploča tu jako porozna i teško ju je zaštiti samo premazima


5. ovo pitanje nisi postavio ali ja odgovaram vezano za treće pitanje::
kad otvoriš palubu pojaviće ti se glave trupnih rebara u onom dijelu koji iznutra ne vidiš zbog unutarnjeg kontraopasa. vrlo je za pretpostaviti da ti je u tom dijelu spoja dakle trupa i palube ( murada ) dosta truleži.
ako bude trulih glava moj prijedlog ti je da ih mijenjaš do rebra jer uduplavati ih ne valja jer ostavljaš trulež na brodu a ona je ko rak. glave kad minjaš obavezno ih dobro izminijati ( dvi tri ruke ) prije ugradnje jer im poslije ne moreš prići.

eto malo konkretnih savjeta od nekog koji to radi sa guštom.

e bitno cili taj posa te ne bi triba ispast više od tridesetak iljada kuna,
sve poslove moreš sam odradit ako nemaš dvi live ruke, jedino ono savijanje madira zaista triba znati i vađenje šaguma istih. za kalafatanje obavezno zovi meštra da ne bi pristupa brod pa ti se u stanjanju poizbijaju madiri.
Aj bog
Pozdrav!

Možete mi malo pobliže objasniti sam proces kalafatanja? Kako se radi mješavina i od čega u kojem omjeru u koju se umače stupa? Također na što treba paziti da se brod ne pristupa kako ste rekli? Koliko se čvrsto ta stupa mora nabijati i koliko debelo itd....
zeljkomrsic100 is offline  
Odgovori s citatom