Pogledaj jedan post
Old 16.06.2012., 18:41   #6771
Quote:
ady- kaže: Pogledaj post
pa mozes ako imas devijaciju septuma a cula sam da dosta njih se dogovore s doktorom koji nemaju problema s septumom da napisu da ima pa usput dobiju i tu operaciju da se estetski promjeni, besplatno jel iako je meni to apsurdno ali eto ima svaceg

Imam neka saznanja o tome pa ću podijeliti.
Možda nekome pomogne.


Ništa nije apsurdno. Zašto bi i bilo?



Poznajem osobu koja je operirala nos i to u Vinogradskoj.
Riječ je o frendici koja je u djetinjstvu imala lakšu prometnu i ozlijedila je nos pri udarcu. Zaradila je devijaciju septuma. Nije to njoj smetalo. OK, malo je bila slabija prohodnost te nosnice, ali ona je još od djetinjstva bila naviknuta na to.

Ono što je njoj jako smetalo je činjenica da je familijarno naslijedila poprilično velik i kljukast nos koji je nagrđivao njen izgled. Oduvijek je imala kompleks na taj nos i stalno je govorila da želi operaciju.
Financije joj to, naravno, nisu dozvoljavale.


Kasnije je saznala da može preko HZZO-a dobiti besplatnu operaciju nosa što se tiče funkcije, a da se zausput bez ikakve nadoplate može izvršiti i estetika.


Zvuči nevjerojatno i sumnjivo, ali je istinito i vrijedi još i dan danas. Svatko tko ima devijaciju septuma to može obaviti besplatno.


Potrebno je samo otići liječniku opće prakse i požaliti se na smetnje pri disanju da da uputnicu za daljnje pretrage. Pretragama se utvrdi devijacija septuma i ponudi operacija.

Prije operacije pitaju pacijenta da li želi srediti i estetiku nosa i što točno želi ( ona je maknula grbicu i smanjila nos jer je bio prevelik ).
Operaciju ionako izvode specijalizanti pa se praksiraju. Nije njima nikakav problem srediti estetiku.


Bila sam joj u posjeti u bolnici i znam da je u prostoriji bilo još par osoba i svima su im radili specijalizanti. Nisam upućena u to u kojim slučajevima rae specijalizanti, a u kojim baš doktori.
Kad sam došla u posjetu primijetila sam da nemaju svi istu količinu tih flastera i podljeva na sebi. Ne operiraju svi isto.
Neki žele samo funkciju i to i operiraju. Njihov oporavak je puno kraći. To su pretežito bili stariji ljudi, ljudi kojima je bitno što prije se oporaviti ( zbog posla ) i ljudi koji su zadovoljni izgledom svog nosa ili ne žele prolaziti složeniji oporavak u slučaju rješavanja i estetike.

Svi mladi ljudi koje sam vidjela tamo su rješavali i estetiku.


Njoj je trebalo oko godinu dana da to sve sjedne na svoje mjesto. Dobila je ravan i kraći nos - skroz prirodan. Nije ona danas skroz zadovoljna ( smatram da umišlja, ali zbilja ). Znam da se jako dugo žalila da joj je utrnut.



Znam da mi je nešto objašnjavala kako i sad u ovom trenutku svatko može otprilike i laički provjeriti ima li devijaciju septuma.

Treba samo staviti staklo/ogledalo ispod nosa i jako puhnuti.
Ako se ravnomjerno zamagli iz obje nosnice - nema devijacije.
Ako je jedna strana vidno zamagljenija od druge, a druga jako malo - prisutna je devijacija.

Sjećam se da ju je dosta ljudi u koji nisu zadovoljni izgledom nosa, a nemaju novca za operaciju detaljno ispitivalo kakav je ona to točno udarac u djetinjstvu imala kad je zaradila tu devijaciju i zezali se da će i oni tako pa da dobiju besplatnu operaciju
** Tara ** is offline