Pogledaj jedan post
Old 30.01.2014., 19:33   #6549
Za krajnjeg korisnika posve su irelevantni razlozi povećanja cijene peleta. Sa te naše korisničke strane razmatranja idu u smislu optimiziranja sustava (kotlovi&centralno i sl.) do finog podešavanja peći u etažnom grijanju te na neke manje bitne stvari kao što su čišćenje, servis, održavanje, zamjena elemenata i dr. Smatram da je cijena peleta po vreći u ovom trenutku za proizvođača peleta kojima je to bilo primarni posao ili samo dio u poslovanju u drvnoj industriji više nego profitabilna. U biznisu povećanja cijena i rast veći od 10 % je priličan uspjeh na godišnjoj razini. Kao što je već netko spomenuo tu ranije od trupaca raditi pelet je neracionalno, ali što mi tu možemo ? Ako netko u ovoj državi tko je nadležan za šumarstvo i drvnu industriju kaže OK ljudi pilajte trupce bukve i hrasta i meljite ga u pelet onda imamo zaista problem. Šume su nacionalno bogatstvo i država mora posegnuti za mehanizmima zaštite da se ograniči takva aktivnost. E pa ne moramo imati profit po svaku cijenu !
U šumarstvu postoje stvari kao što su Certificiranje i osobno smatram da se država treba uhvatiti toga na pravi način. U konačnici to znači da ako ja osobno dođem u trgovinu sa peletima i vidim vreću sa npr oznakom EKO PELET znam da je taj pelet proizveden na kontroliran način koji zadovoljava NORME i da je ostatak drva iskorišten na najbolji mogući način. Takve tvornice peleta država mora nagraditi putem poreza, olakšica, stimulacija...što će rezultirati i manjom cijenom peleta za nas. Mi osobno bi trebali imati minimum svijesti da se priklonimo kupnji peleta takvih proizvođača. Ne da se sve preko noći riješiti ali veliki dio regulative se može prekopirati od zapadno europskih zemalja npr Njemačke, Francuske, Italije...
kalamar is offline