Pogledaj jedan post
Old 27.04.2017., 19:59   #43
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pa bas i ne mozes. Upitno je je li uopce moguce postati hindusom ako nisi rodjen, tj mnogi na to gledaju vise kao na kulturno-etnicku nego neku specificnu religijsku pripadnost i vrlo je malo organizacija koje prozaju neku vrst konverzije na hinuizam (i to je prvenstveno nastalo u neo-hindu razdoblju te se vise usmjerava na konverziju bivsih hindusa, nejcesce grupno na razini sela isl, koji su, najcesce iz socio-politickih razloga, presli na druge religije - uglavnom islam, krscanstvo ili budizam). A ako se radi o pripadnosti pojedinom religijskom pravcu nastalom unutar hinduizma obicno tu postoje i neke inicijacije i ino - definitivno se moze postati djelom odredjene sampradaye/ucenickog nasljedja/duhovne tradicije, no neodgovorivo je pitanje moze li se time postati i hindusom, vecina tih ljudi ne djeli u potpunosti kulturolosku pozadinu, ne prolazi neke uobicajene inicijacijske i prelazne zivotne rituale prosjecnog hindusa itd.


Eto vidiš, znači hindus nisi ikao znaš kompletne vede napamet. I ako ih znaš prevesti na jedan ili na na više europskih jezika. Iz toga proizlazi da je svaki hindus genetski ogrničen, kao i židov ili muđahedin. To je onda najprije sociološka ili politička definicija. A takvim definicjama nema mjesta u duhovnosti. Ja hinduizam doživljavam kao najstariju, univerzalnu duhovnu prakasu i terojiu, koja se ne ograničava na podrijeklo i genetsku pripadnost nekom određenom narodu, već ju percipiram kao "znanje", ostavištinu predviđenu za sve moguče inkarnacije, rase, odnosno kao sveukupno duhovno i "znanstveno" nasljedstvo za sva živa bića, koja se inkarniraju kao takva na planeti.

Iz tvojih upisa ispada da, nisi i ne možeš biti "hindu" ako se nisi rodio kao indijac u toj, nekoj izolirajnoj brahmanskoj zajednici. Po meni je to stav u ideloškom smislu jednak fašizmu, komunizmu ili nacional-socijalizmu. U svakom slučaju, onda se taj hinduizam, u osnovi može poistovječiti sa elitističkim hermetizmom, gnosticizmom, okultnim doktrinama tajnih društava itd...

Dakle, ništa novo. Nego ono, u stilu; "Mi furamo olfo neke tajne stoljećima i to nije za svakoga". Ako nam oduzmete "to" i ako "to" postane komercijala - onda ugrožavate naš elitistički status.

Nasuprot elitističkim ezoterijskim krugovima, naše "znanje" sakriva se u drevnom sanskrit jeziku. Pa prvo morate biti dovoljno ludi da se upustite u savladavnje sanskrita, što traje godinama, da bi uopče dobili mogučnost rezoniranja vedskih spisa. Jer bez rezoniranja veda - nema reznonacije hinduizma.

Ali ja imam baš drugačiju percepciju, odnosno osobni doživljaj. Sanskrit i vede opčenito smatram (i doživljavam) kao tehnologiju, ne kao jezik. Odnosno kao, naprednu vibracionu tehnologju, koja izuzima linerano-logičnu percepciju konzumenta, pa samim time retorički značaj vedskog zapisa odlazi u drugi plan. A prvi plan, u duhovnom, umnom i fizičkom doživljaju okupira onu finu untarnju strukturu, koju nazivamo duh.
Horz is offline  
Odgovori s citatom