Pogledaj jedan post
Old 28.04.2013., 17:38   #1543
Sorry, nisam razumio ovu prvu rečenicu: misliš mora li s Patrijom baš u mjesnu luku, ili može i negdje van mjesta?

Ako si to mislio, samo da ti dam jedan zoran primjer konfiguracije srednjedalmatinskih otoka (njih koliko-toliko poznajem, ne generaliziram za sve):
Klasična Uvala

Ako apstrahiramo činjenicu da svečano uplovljavanje u sam porat (luku) baš i nema smisla ako tvoji već nisu u njoj, ova slika gore ti daje klasičnu konfiguraciju srednjedalmatinske uvale: 20 metara žala, okruženo sikama po kojima bi i Spidermen imao muke. Sa žala ne možeš nikud, jer nema nikakvog puta, eventualno neka kozja staza. K tome okolni teren dominira morem, i ostaneš u klopci.
Tu ti nikakva topnička priprema ne pomaže u činjenici da tuda ne možeš ništa. Pomaže priprema operacije, odnosno upoznavanje s terenom putem izviđanja, razgovora s domicilnim stanovništvom, sve one jednostavne, klasične obavještajne tehnike, koje pametnjakovići u pravilu preskoče.

Ako ideš na samu luku, nećeš ići s topničkom pripremom, jer, pobogu, to je tvoja luka, to su uglavnom spomenici kulture...ta nećeš uništavati ono što oslobađaš. Ideš prvo s ubačenim snagama-pješaštvom (pojačanih nekolicinom Ramba, jel'), čistiš mjesto, onda dođe trajekt s Patriama...

O Uni su pisani eseji, ono površno što znam je da to takve operacije nikada nije smjelo doći: potpuni promašaj, nedostatak tehnike, obučenosti, uvježbanosti, pripreme, samodostatnosti zapovjednog kadra...nemam riječi...prošao sam nešto malo pontonirske obuke u JNA i znam koliko muke treba i pripreme da ti uspije obična vježba na uređenom poligonu, gdje marenda dolazi po planu, ručak, gdje ti ništa ne fijuče oko glave...

Ali baš dobro što si spomenuo slučaj Une, to je upravo ono o čemu govorim: nek idu s Pariom na rijeku, neuređenu obalu, koordinirano s inženjerijom, pješaštvom, pa tu, u realnim uvjetima uvježbaju korištenje amfibije...naravno, nakon ovih probnih testiranja...

Filmići, koje si linkao su super-truper, na nekakvim vojnim poligonima s uređenim prilazom ili prirodnim gazovima rijeka, i tu i ne očekivam ništa manje od uspjeha...u prirodi toga i nema na svakom koraku.
Samo mi nemoj lijepiti da sam a priori protiv amfibija, naprativ, samo želim da realno sagledamo mogućnosti i pravu taktiku uporabe istih na primjerenim mjestima gdje mogu doći do izražaja...
električni_zec is offline  
Odgovori s citatom