Pogledaj jedan post
Old 24.11.2015., 17:07   #5
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
I više, pa moj stari ima preko 6 banki...pokojna baka je imala 80 kad je preminula.

Ovisi dosta o tome da li se radilo o seoskoj djeci ili gradskoj,
seoska djeca su bila nekakav čudan mišung praznovjernog razmišljanja i vjerovanja u Boga. Budući da je taman nekako u to doba grunuo i rat (2 sv.) mnogi su prekinuli školovanje, ostali samo na osnovnoj školi a neobrazovanost je isto plodno polje za "mistične" i "neobjašnjive" događaje.

Neke priče moje bake su ko scenarij za X files epizodu.
Do poslije drugog svj.rata ni sva gradska djeca nisu polazila ni u osnovnu,tkzv pučku školu(3g)ovisilo je iz kojeg su staleža bila.
Nije bilo zakonom propisano,obvezno polaženje pučke škole,a žensku djecu su tako i tako rijedko slali i u nju.
Tek je SFRJ zakonom odredila da sva djeca bez obzira na spol su obvezna pohađati osnovnu školu(8g).Bilo je tu i kažnjavanja roditelja,koji su odbijali slati djecu u školu,a kad je registar rođenih/umrlih/vjenčanih iz crkve prebačen u državni,više se nije moglo tajiti broj djece tj datum njihova rođenja,pa su od pedesetih nadalje slani i pozivi za upis u školu,a najzabitnija seoska mjesta,su tu razinu dosegla sredinom šezdesetih.
Postojali su kursevi za odrasle tj za analfabete,činilo se puno toga da se građani opismene,tako da je u hr jako malo nepismenih osoba,čak i kod najstarijih osoba.
Meni se čini da sad ima više mladeži koja nije u stanju služiti se rukopisom već samo tipkama...

Tvoj otac je sigurno pismen...

Mješavina praznovjerja i vjere nije bila samo seoska,"privilegija"
Samo su se neki nazivi mijenjali....pa su po gradovima šetali zločesti duhovi i mračnjaki,a po selima coprnice i nevidenči,pri porodu umrla,a nekrštena ..ili abortirana djeca....
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom