Pogledaj jedan post
Old 11.01.2009., 01:54   #6
Quote:
manaus kaže: Pogledaj post
Zuni neznam koje bi knjige preporučio, mislim da se nijedna ne bavi striktno splitskim načelnicima.
Imam nekoliko pitanja.
Ako su tolomaši od Bajamontija bili, ajmo reć njegova privatna "garda", zanima me gdje su bile institucije Austro-Ugarske u to vrijeme, odnosno dali je postojala žandarmerija ili slično, i što podrazumjevaš pod nasilje tolomaša, jeli bilo mrtvih u Splitu?

Za taj period treba spomenit i tvornicu cementa Gillardi-Betizza, prvu "pravu" splitsku tvornicu. Izgrađna je do 1880.
Nisu tolomaši bili njegova "privatna garda". Tu ulogu su kasnije imali bersaljeri. Svi privrženici Bajamontija koji su ponajviše bili etnički Hrvati i koji nisu znali gotovo riječi talijanskog, nazivaju se tolomašima. Oni su se u njegovo ime obračunavali s "puntarima", odnosno pripadnicima Narodne stranke i njihovim simpatizerima.

Bilo je štogod mrtvih, ali mnogo više pretučenih, a u sukobima su mnogo stradavali i gradski objekti.

Žandarmerija je podržavala Bajamontija i nije se mnogo pretrgnula kako bi očuvala mir u gradu, što se na kraju Bajamontiju obilo o glavu.

Značajne poduzetničke korake napravio je i Vid Morpurgo koji je, osim što je bio knjižničar, bio i značajan poduzetnik (imao je tvornicu pića i dr.).
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom