Pogledaj jedan post
Old 18.02.2010., 00:40   #10
poprilično je već rečeno. Međutim ima još.

Arapski naziv za nevidljiva duhovna bića je melek, množina melaikeh, a korijen riječi u prijevodu znači ˝glasnik˝, odnosno ˝vijesnik˝.

Meleki (anđeli) i džinni su stvoreni prije ljudi. I stvorio ih je Stvoritelj svih stvorenja - uzvišeni Allah.

Meleki kao duhovna bića su u besprijekornoj pokornosti Allahu i imaju svoja zaduženja i svoje predvodnike. Meleki sa kojima smo mi upoznati su odabrani i oni dalje na raspolaganju imaju druge meleke koji zajedno sa njima obavljaju različite poslove.
Oni se međusobno razlikuju po broju krila. Ne jedu i ne piju, nemaju spol, nedosađuju se i nemaju slobodne volje.

Kur'an govori da meleki imaju važnu ulogu u procesu stvaranja, poslanstva, duhovnom životu, smrti i u funkcionisanju prirode. Tako, recimo, postoji melek zadužen za grmljavinu, koji služi Allahu i izvršava Njegove naredbe.
Neki meleki su zaduženi za razvijanje embrija u utrobama, odnosno odgovorni su za opstanak ljudskog roda.

nabrojaću neke meleke:

1. Džibril (Gabrijel) - melek koji je Božijim Poslanicima dostavljao Božije riječi. Recimo ovaj se melek uprimjerio u savršenog čovjeka i tako se predstavio Merjemi (Mariji), majci Isa a.s.
Znači da ovaj melek ima sposobnosti da uzme lik koji želi i da se tim likom predstavi ljudima, jer kad bi im se pokazao u svom pravom obliku i veličini moglo bi da dođe do straha kod onih kojima se pokazuje, a to onda ne bi bilo efikasno i upitno po dužnost kojom je poslan od Allaha.
Još jedan primjer vezan za Džibrila je da je se u ljudskom liku pokazivao i Muhammedu a.s. Dolazio bi u tom liku i Poslaniku prenosio objavu, a jednom je došao i sjeo ispred Muhammeda a.s. koljeno uz koljeno i ispitivao ga: ŠTa je to Islam, šta iman, a šta ihsan? Kad je Muhammed odgovorio na sva pitanja Džibril je ustao i otišao. Tad ashabi (prijatelji Muhammedovi) upitaše: Ko je to bio Ja resulallah pa te tako ispitivao: Džibril, odgovorio je Muhammed.

Poslanik nam je rekao da je dva puta Džibrila vidio u liku u kome je stvoren. Prvi put kad mu je prenijeo prvu objavu od Allah uzvišenog i drugi put kada je iz Mekke u jednoj noći otišao do Jeruzalema odakle se sa Džibrilom kroz 7 nebesa uputio ka Allahu.

"Hvaljen neka je Onaj koji je u jednom času noći preveo Svoga roba iz Hrama časnog (Mesdžidul-harama) u Hram daleki (Mesdžidul-aksa), čiju smo okolinu blagoslovili, da bismo mu neka znamenja Naša pokazali. On je, uistinu, onaj koji čuje i vidi. (17:1)"

"On ga je i drugi put vidio, kod Sidretul-muntehâa kod kojeg je džennetsko prebivalište, kad je Sidru prekrivalo ono što je prekrivalo, pogled mu nije skrenuo, nije prekoračio, vidio je (Muhammed, alejhisselam) najveličanstvenija znamenja svoga Gospodara. (53:1-18)"

Pored Džibrila znamo i za druge meleke:
2. Azrail - melek smrti. Njegova dužnost je uzimanje duša ljudima i o njemu ja ne znam mnogo. Još se nismo sreli.

Hasan Basri, islamski učenjak pripovjeda: “Kada osoba umre a njeni se ukućani okupe i počnu stenjati i plakati, Melek smrti stane na vrata i kaže im:

‘Nisam ga otkinuo od njegovih najdražih (već je pojeo sve svoje porcije na Ovome svijetu), niti sam mu skratio život. Naređeno mi je da u ovu kuću dolazim i uzimam ukućanima duše jednu po jednu sve dok niko živ ne ostane.’ ”
Hazret Hasan Basri kaže: “Tako mi Allaha dragog, kada bi oni koji tuguju mogli tada vidjeti Meleka smrti i čuti šta priča, zaboravili bi preminuloga i zabrinuli se za sebe.”

3. Mikail je jedan od najodabranijih meleka i u Kur'anu ga Allah spominje odmah poslije Džibrila:
“ Ko je neprijatelj Allahu, i melekima Njegovim, i poslanicima Njegovim, i Džibrilu i Mikailu, pa Allah je, dosita neprijatelj onima koji neće da vjeruju.”

Njegova dužnost i obaveza je spuštanje kiše i opskrbe. U jednoj predaji Muhammed a.s. navodi:
Prenosi Enes ibn Malik, r.a., da je Poslanik, a.s., upitao Džibrila: “ Zašto nikad nisam vidio Mikaila da je nasmijan?” On mu je odgovorio: ” Mikail se nije nasmijao od dana kad je stvoren Džehennem. “

4. Munkir i Nekir - meleki ispitivači. To su dva meleka koja su zadužena za ispitivanje umrlog u grobu o njegovom Stvoritelju, vjeri, knjizi i poslaniku. Munkir i Nekir će ispitivati i vjernika i nevjernika, ali Allah će učvrstiti vjernika riječju, pa će znati odgovor, kako kaže u Kur’anu:

“Allah će vjernike postojanom riječju učvrstiti i na ovom i na onom svijetu, a nevjernike će u zabludi ostaviti; Allah radi šta hoće.” (Ibrahim, 27.)

Ima dosta predaja o ispitivanju ljudi od strane ovih meleka.

5. Kiramen katibin - meleci zapisničari. Oni prate čovjeka i osnovna dužnost im je da zapisuju dobra i loša djela koja je čovjek počinio.

A nad vama bdiju čuvari, kod Nas cijenjeni pisari, koji znaju ono što radite.˝ (El-Infitar, 10-12.)

6. Israfil - ima zadatak da puhne dva puta u rog. Kad prvi put puhne biće kraj ovoga svijeta a kad drugi put puhne svi ćemo biti proživljeni pred Allahom dž.š. gdje ćemo odgovarati za svoja dijela.

7. RIDVAN - je melek koji se nalazi na ulazu u Džennet, na Džennetskoj kapiji.

Pored gore nabrojanih meleka dragi Poslanik spominje i meleke koji se okupljaju oko vjernika koji Allaha spominju:"Kada se ljudi okupe da spominju Allaha, meleki ih okružuju i blagosivaju, spuštaju na njih mir i Allah spominje one među njima koji su sa Njim.˝ (Tirmizi - prenosilac hadisa)

eto toliko o melekima. Ukoliko nešto više želite da pročitate o džinnima prepodučujem knjigu "Između dva svijeta" poznatog ezoteriste hafiza Emina. U ovoj knjizi on prepičava svoje doživljaje sa džinnima i ljudima koje su ti džinni napastovali. Pripovjeda o svom prijatelju džinnu muslimanu koji se zove Haris koji ga je vodio u svijet odnosno dimenziju u kojoj džinni žive.

O njima ja ne znam mnogo i neinteresuju me te ostavljam prostor da pišu oni koji znaju više.
eDinn is offline  
Odgovori s citatom