Pogledaj jedan post
Old 14.09.2011., 10:51   #17
Quote:
điđimiđi kaže: Pogledaj post
Geostrateski interes Hrvatske je imati dvije vlastite eskadrile. Za godinu i pol Shengen dolazi na Savu i Dunav.BiH je daleko od suvisle drzave miljama,NATO ce tamo jos dugo drzati kisobran ukoliko ne zeli nove sukobe. Crnoj Gori je "geopoliticki" jednostavnije imati zracni nadzor zajedno sa Srbijom ili Albanijom i Makedonijom nego Hrvatskom.
Slovenija i Hrvatska , mozda u nekoj mjeri, obuka, isti tip letjelica i sl. No, zahtjevi , potencijalne prijetnje i sl, velicina zemlje i oblik nisu pogodni za zajednicku hrvatsko slovensku eskadrilu. Sem toga , ima zemalja koje su i nepovoljnijeg oblika od Hrvatske pa imaju nekoliko vlastitih eskadrila.
Opet of topic, ali donekle u svezi ako govorimo o trgovinskim interesima - i druge zemlje EU prodaju na Balkanu svoje proizvode zasto to ne bi i mi cinili?
Ali da je to jedino trziste na koje je osudjena nasa privreda i da se ne moze na drugim trzistima je glupost. Slovensko Gorenje recimo, uredno prodaje po zapadnoj Eu kao i na istoku. Nasa prehrambena industrija ima velike sanse na zapadu jer su mnogi proizvodi boljeg okusa i kvalitete i trazeni ( provjereno iz prve ruke ), isto tako i druge grane. Iz moje branse mnogi projektni uredi rade iskljucivo sa zapadnom i srednjom Europom itd. itd....no trziste je trziste, sve treba iskoristiti.
BiH su pod NATO kišobranom, a mi smo onda Varšavski pakt (a toliko se dičimo tim svojim članstvom)?
Sklopiti nekakav ugovor o air-policingu ne znači miješati se u unutarnje uređenje države. Na "zemlji" će BiH imati tutore još dugo vremena, a to ne treba biti naš problem.
U biti treba, ako se već deklariramo da štitimo interese jedne sastavnice, entiteta. S druge strane, politički je oportuno sudjelovati u političkim zbivanjima unutar BiH, jer je zemlja iz okruženja, time naša vanjska politika (ako takvo nešto uopće postoji) može samo dobiti neki poen kod EU. Drugi par opanaka što se naša vanjska politika provodi na razini seoskog derneka, nemamo tu instalirane osobe koje bi na elegantan, profinjen i svim zainteresiranim stranama prihvatljiv način progurala naše interese (ali to je tema za pf Politika).

Što se tiče Crne Gore istina je da je geopolitički logičnije da je povezana sa istočnim susjedima, tu je i animozitet od DR, ali sam mislio da se iskoristi njihova euforija oko dobivanja nacionalne države, distinkcija od Beograda koju rade, pa da potpadnu pod našu interesnu sferu, prvenstveno gospodarsku, ako već nismo uprskali sve šanse.

Slovensko gospodarstvo je u malo većem kurcu od našeg, prvo jer se u nekim akvinostima kasnilo debelo (primjer-prvatizacija) pa je nepovratno izgubljena značajna vrijednost, drugo najznačajniji slovenski brandovi su propali, jer su bili još uvijek državno vlasništvo. Primjerice Renault u Sloveniji ostaje isključivo zato jer mu to plaća država radi socijalnog mira.

Mi sami smo svoje šanse davno upropastili orijentacijom na uvoz i čistu trgovinu. Ima svijetlih primjera kada smo konkurentni, za njih se zna jer redovno ispunjavaju novinske stupce ma kako značajne ili beznačajne cifre bile, čisto radi samohvale. To je više uspijeh samih gospodarstvenika-pojedinaca, nego strategije države (znam da je kapitalizam i te spike...), i nemam podataka koliko sudjeluju u BDP-u, ali ne vjerujem da je značajno.
Naravno da svako tržište treba cijeniti, samo smatram da smo pono vremena izgubili prilagođavajući se EU, a ne dizanju vlastitog gospodarstva.
električni_zec is offline