Pogledaj jedan post
Old 24.09.2011., 10:21   #28
evo me opet s nekoliko novosti. jučer sam bila na kontroli kod neurologice pa mi je rekla neke informacije koje ranije nisam znala.
najprije da kažem da mi je s mijastenijom ok, još uvijek je stabilno i pijem 3-4 mestinona dnevno. osjećam se dobro, jedino što me bole križa i malo naotječu noge, al to je od trudnoće, a ne od mijastenije. trenutno sam trudna malo više od 32 tjedna.
uglavnom, doktorica mi je rekla da svakako planiram porod u Petrovoj jer su tamo doktori koji već imaju iskustva s porodima mijasteničarki, a i tamo postoji neonatalni odjel za bebe. kod njih trebam obaviti prvi pregled nekih mjesec dana prije poroda, to je meni negdje sredinom 10.mj. također mi je rekla da su liječnici tamo jako susretljivi i nek imam povjerenja u njih jer da su stručni i da se s njima može sve lijepo dogovoriti. preporučila mi je da 2 tjedna prije poroda počnem uzimati Decortine 10 mg, a po potrebi 20 mg, jer se zadnjih 3-4 tjedna trudnoće može dogoditi pogoršanje mijasteničke slike, tj. izraženiji simptomi pa se decortinima spriječi daljnje pogoršanje i oni pomognu da se lakše podnese porod. također da ih treba piti i neko vrijeme nakon poroda, dok se situacija opet ne ustabili. pitala sam jel to baš neophodno s obzirom da u mom slučaju decortini ranije nisu dali nikakav pozitivan učinak, a odgovorila je da jesu nužni jer da ih se uzima ne samo zbog mene, nego i zbog bebe - da pomažu, a u toj fazi razvoja ploda više nisu toliko štetni. rekla je da doza ide u dogovoru s njom, ali i s liječnicima u Petrovoj koji će procijeniti u kakvom sam stanju. za sam porod je isto rekla da carski rez nije uvijek neophodan, da neke mijasteničarke rode i prirodnim putem (što je bolje zbog bržeg oporavka majke), ali ako ne ide, ni carski nije strašan i radi se uz spinalnu anesteziju koja je za mijasteničare bolja od opće (a i općenito spinalna ima manje rizika i nuspojava). to da li ću roditi prirodno ili na carski će procijeniti u Petrovoj na temelju mog stanja u kakvom ću biti prije poroda.
pitala sam što mogu očekivati, tj. koji je najgori scenarij, tek toliko da se pripremim i da se ne šokiram ako bude nešto loše. pa mi je odgovorila da što se tiče mene, vjerojatno će doći do pogoršanja simptoma mijastenije prije poroda i nakon poroda, ali se ne može predvidjeti u kojoj mjeri niti koliko dugo će trajati jer je sve jako individualno (to već znamo s našom dragom mijastenijom). a što se tiče bebe, može se dogoditi da ima neonatalnu mijasteniju, što znači ne svoju, nego moju tako da moja antitijela prođu kroz posteljicu u bebin krvotok, ali ne zadrže se tamo. to izgleda tako da je beba malo mlohava, traje samo oko 3-4 dana i bebi u tom slučaju isto daju mestinon. no to sve skupa nije strašno, beba ima normalne tjelesne funkcije, može normalno jesti (na flašicu, a mogu i dojiti ukoliko ne uzimam više od 20 mg decortina) itd.
i eto, to je uglavnom to, još neke važnije detalje će mi reći na pregledu u Petrovoj. već sam pomalo nestrpljiva i jedva čekam da to sve prođe i da nam naše malo zlato dođe. čudno, ali nekako me uopće nije strah, imam povjerenja u doktore, a najviše u sebe i bebu da ćemo mi to zajedno dobro odraditi.
__________________
"I onda će znati da je jedina koju sam ikad voleo, da sam sve druge voleo tamnom stranom srca, štedeći se, učeći se kako ću najbolje voleti nju..."
Eleonor@ is offline  
Odgovori s citatom