Pogledaj jedan post
Old 10.12.2002., 01:09   #17
Hello.

Koliko ja znam rimska legija ima 6000 vojnika.

A kod Kadeša baš i nije sigurno da je Ramzes pobijedio.
On je digao na noge ustvari cijelu egipatsku vojsku, raspoređenu u 4 zbora-divizije. Ukupno oko 20 000.
Muvatali-hetitski kralj je imao isto otprilike 20 000 svojih vojnika, saveznika i plačenika. Jezgro njegove vojske su činila bojna kola sa posadom od 3 čovjeka, vozač, strijelac i štitpnoša, što mu je davalo prednost pred malobrojnijim egipatskim kolima sa svega 2 čovjeka.
Osim toga Muvatali bio i lukavac pa je Ramzesu proturio kakti "izdajice" koje su Ramzesu rekli da je Hetitska vojska otišla dalje na sjever. Nato se egipčani, divizija Amon koju je vodio sam Ramzes, namjere utaboriti, raspregnu konje i kuhaju si klopicu a Hetiti-naravno čekaju malo dalje i u pravom trenutku navale na diviziju Ra koja je imala marševski poredak oko 2 km iza Amonove divizije, oko 7 km iza njih je išla vojska Ptahova a još dalje vojska boga Suteha.
I tako Muvatali prvo navali na Ra diviziju koje je bila potpuno nespremna za borbu i tako ju gotovo cijelu uništiše-samo se nekolicina uspjela dokopati polupodignutog logora Amona-kojeg nedugo nakon toga Hetiti također napali i potpuno razorili a sam Ramzes je, kažu, morao spašavati živu glavu i probio se sa svojom pratnjom i počeo napuštati bitku kadli je vidio veliki odred pješadije i odlučio ga napasti. Kad je bitka već počela skužio je da su to također Egipčani iz jedne baze na obali koji nisu imali pojima o izgubljenoj bici. I tad im se stavio na čelo i napao Hetite koji su poskakali sa bojnih kola i pljačkali egipatski logor kadli je na njih udarila i Ptahova vojska skupa sa Ramzesom. Razvila se strašna bitka u kojoj je sa Hetitske strane bilo navodno oko 1000 kola. Obje strane su imale teške gubitke ali egipčani nisu potučeni do kraja. Naime Muvatali nije u toj bitci koristio pješadiju-poslao ju je u obrani Kadeša-samo bojna kola.
I tako se on povukao u Kadeš, a Egipčani pre razbijeni da idu osvajati grad su otišli doma-dosta je bilo.

U jednoj knjizi sam naletio na podatak da je baš slijedeči dan u Kadešu bila svetkovina nekog boga i da taj dan nitko, pa čak niti vojska nije smjela ništa raditi


I da su Egipčani napali samo bi se ušetali u grad. Ali nisu to znali. Šteta po njih.

Vrlo je znakovito što nedugo nakon toga je sa Muvaratijevim nasljednikom Hatušilijem III potpisao sporazum o "vječnom miru i prijateljstvu" i oženio se njegovom kćerkom. Taj ugovor su obje stran stvarno i poštovale. Bitno je to kaj u samom tekstu ugovora (originalni tekst sačuvan na jednom hramu) Ramzes Hatušilija III. oslovljava kao sebi ravnog. Čak su i njihovi uklesani kipovi iste veličine - što u ugovorima sa pobijeđenom stranom nije slučaj-oni se prikazuju puno manjim od Faraona ili da kleče pred njim. I njihove kartuše (mjesto u koje su upisivali Faraonovo ime) su iste veličine-što isto nije slučaj sa pobjeđenom stranom.

Zanimljiv narod ti Hetiti. Oni su prvi uveli razliku između ubojstva sa predumišljajem i bez njega.

Robove koji su bili ili zarobljeni vojnici ili ljudi odvedeni sa poharanog teritorija-standardna praksa u to, a i mnogo kasnije doba, često su im davali slobodu i zemlju u zamjenu za njihovo služenje u hetitskoj vojsci. Ostali velikom večinom nisu jednako postupali sa robovima.

A četvrtu teoriju o Hetitima sam ja smislio. HETITI-HRVATI. 6 slova u oba imena, a k tome i 3 ista slova na istim mjestima.
Ova teorija je neoboriva a kad tome još dodamo da su se oni selili kakti prek Balkana-pa jebati kaj nije Hrvatska ljepša od Turske? Sad ovo više nije teorija nego je fakat.
, di češ u Tursku buraz?
Legion is offline