Pogledaj jedan post
Old 19.11.2008., 18:39   #1231
Ono što već godinu dana pišem po ovom forumu je da povratka na staro nakon refraktivne operacije očiju, a posebno nakon LASIK-a nema. Pišem iz vlastitog iskustva, ali sam uz to dao dovoljno linkova na znanstvena istraživanja i na tuđa iskustva tako da ne ispadne da sam tek jedan u milijun kojima se dogodi neka komplikacija.

Na žalost, kao što i ovaj forum s vremenom potvrđuje, LASIK je daleko od sigurne operacije kakvom se predstavlja u medijima. I zapravo, to je cijela priča!

Uopće ne sumnjam da velik broj pacijenata jest zadovoljan s LASIK-om i čudio sam se onima koji su me na forumu napadali zato što su sami sa svojim LASIK-om zadovoljni. Još više sam se čudio onima koji su me napadali, a da sami nisu uopće još bili na operaciji. Svima njima poručujem da su pobrkali neke važne stvari, a to je da npr. 10% nezadovoljnih pacijenata znači da na 9 uspješnih operacija ide jedna neuspješna. Dakle, za očekivati je da će se na forumu naći npr. 18 zadovoljnih i 2 nezadovoljna pacijenta.

Je li 10% veliki ili mali broj, treba ostaviti na procjenu kandidatu za operaciju, ali treba mu pošteno reći da je to 10% a ne npr. 1% ili manje. Koliko su klinike i "doktori" tu iskreni? Na kraju krajeva, podatak o 10% bi nekoga odvratio od operacije oba oka u isti dan, pa bi na kraju pacijent s manje sreće završio tek s jednim problematičnim okom, umjesto s dva.

A o konkretnim rizicima i komplikacijama (onima navedenima u tzv. "informiranom pristanku", ali i onima tamo nenavedenima poput npr. floatera ili ectasie ili kroničnog suhog oka) smo pisali i Jolac i ja sasvim dovoljno.

Osobno osuđujem LASIK industriju jer kirurzi i ostali upleteni unaprijed znaju da će trajno ozlijediti tj. u većoj ili manjoj mjeri oštetiti cca 10% pacijenata, zato da bi ostalih 90% moglo "živjeti bez naočala", a čak i kod tih 90% mogu se dugoročno razviti komplikacije. Naravno, zbog toga kirurzi obavezno traže da pacijent potpiše "informirani pristanak" koji sasvim sigurno ne služi toliko informiranju pacijenta koliko služi zaštiti kirurga i klinike od mogućih zahtjeva za naknadom štete od strane nezadovoljnog pacijenta. Interesantno je da neki kirurzi u svojim reklamama tvrde da je LASIK sigurniji od kontaktnih leća, pa kako to da pri kupnji kontaktnih leća nitko ne treba potpisati "informirani pristanak"???

Nadalje, je li sreća "života bez naočala" 90% zadovoljnih pacijenata vrijedna muke i često doživotnih problema ostalih 10%? Tko je pristao na takvu jednadžbu? Ja nisam znao za tu jednadžbu, ali sam postao dio nje.

No da se ne žalim, ima i puno gorih iskustava od mojeg, npr. u slučaju ectasia, gdje su pacijenti na kraju morali ići na transplantaciju rožnice, ili kod razvoja ekstremno suhih očiju gdje ljudi više jednostavno ne mogu normalno funkcionirati. Pitam se, kako je tek njima, kako se osjećaju osobe sada s toliko oštećenim vidom i upropaštenim zdravstvenim stanjem očiju, koje su pristupile LASIK-u kao sasvim zdravi, mladi, produktivni i perspektivni ljudi da bi se samo riješili potrebe za naočalama jer su im se npr. naočale maglile i smetale kod skijanja? To su stvari o kojima valja dublje razmisliti.

Ako nekoga zanima što je to RSSS (Refractive Surgery Shock Syndrome tj. u slobodnom prijevodu "Sindrom šoka nakon kirurške korekcije vida") neka pročita slijedeću prezentaciju, koju je napravio psiholog, i sam žrtva neuspjelog LASIK-a:

http://www.eyefreedom.com/Rsss2008C_FINALVERSION.pdf

Prezentacija se zove "Depresija, suicid i LASIK komplikacije".

Sretno!

P.S. Dubrovnik4, žao mi je što nisi našao ovaj forum prije svog odlaska na operaciju. Ali još se stvari stignu promijeniti nabolje, a ako ti aberacije i ostanu, postoje specijalisti za polutvrde i hibridne kontaktne leće koje, ako oči ne budu presuhe, mogu dobrim dijelom popraviti vid. Pogledaj http://www.lasermyeye.org/forums/showthread.php?t=2455
Naravno, na floatere leće nemaju utjecaja, za njih su nužni ili navikavanje ili vrlo drastične i rizične mjere poput vitrektomije.
Tommy_13 is offline  
Odgovori s citatom