Tema: Njemacka
Pogledaj jedan post
Old 11.11.2012., 10:47   #7101
Quote:
katra46 kaže: Pogledaj post
Bilo je lose vrijeme, pa smo hibernirali. Sad je opet doslo sunce, bar malo

Sto se tice obrta situacija je sljedeca: ako si gradjanin neke od novih zemalja EU za koju jos (privremeno) ne vrijedi sloboda kretanja, onda ne mozes dobiti dozvolu za zivot i rad u Njemackoj, osim ako imas ponudu za posao i to za posao za koji nema aplikanata koji su njemci ili vec imaju trajni boravak. Jasno? Valjda je, jer je jednostavno.

Workarround: otvoris firmu u maticnoj zemlji, clanici EU (Bugarska, Rumunjska, od 01.07.2013. valjda i Hrvatska). Kao firma imas odmah pravo nuditi svoje proizvode i usluge u cijeloj EU.
Recimo da si vodoinstalater. Umjesto da se zaposlis kod nekog tko treba vodoinstalatera ti otvoris vodoinstalaterski obrt u Hrvatskoj, pa onda s tim koji te kao nije mogao zaposliti jer nemas dozvolu boravka sklopis ugovor da te podugovori za poslove. Dodjes u Njemacku, trazis dozvolu boravka i rada jer trebas tu raditi projekt za svoj vodoinstalaterski obrt koji te iznajmio njemackome. Moraju ti izdati dozvole, inace ih mozes tuziti i dobit ces parnicu na sudu, sa sudskom naredbom da ti se izda dozvole, eventualno i odsteta.
Pije svega hvala vam na odgovoru,vec sam pomislio da su svi neznalice na ovom forumu.

Nadam se da su info.provjerene,i malo sam razocaran,jer sam se nado da bi barem mogo dobit privremeni boravak sa HR-obrtnicom.
A,ovako ako sam vas dobro skuzio, ja sa HR-obrtnicom mogu bit koperant nekom Njemackom obrtu ili firmi.I to ako niko od Njemackih ili starih clanica EU nezeli radit taj poso.

Jer netreba zaboravit da samo 6 mj.nakon sto bi HR trebali uc u EU da Bugarima i Rumunjima istice onih famoznih maximalnih 7 god. zabrane slobodnog kretanja i rada u EU.
Tako da ce za nas HR ostat samo kosti

Jedino sto mi nije jasno,dali bi mi imali isti status sa HR obrtom i firmom?
REGII is offline