Pogledaj jedan post
Old 30.08.2011., 23:32   #95
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Istina je da on daje indicije , no on govori o eksploziji nehomogene plinske mase....
Odgovore na neka od ovih pitanja ćemo doznati nakon suđenja a možda i nikad no ja ti mogu odgovoriti na nekoliko njih. Četiri godine sam bio zaposlenik jedne firme koja je imala svoj DVD čiji sam silom prilika bio član, prošao sam vatrogasni (protupožarni) tečaj i imam velikog iskustva s požarišta. Gasio sam prije rata barem tridesetak požara. Osim toga bio sam pripadnik jedne gardijske brigade s kojom sam također nekoliko puta gasio požare po cijeloj Dalmaciji, a i nakon umirovljenja sam bio sudionikom gašenja nekih većih požara pa i onoga najvećega u Dubrovniku koji se dogodio dvadesetak dana prije kornatske tragedije.

Dakle znam o čemu pričam a na jednoj drugoj temi sam opisao jedan sličan događaj koji me je koštao opeklina prvog i drugog stupnja, ležanja u bolnici, infuzije, kisika, nekoliko ožiljaka, dosta jekoderma i minimalno 7 dana ležanja na trbuhu. Na sreću moji ožiljci su naspram Franinim puno manji, kako oni fizički tako i oni psihički, a posljedice se danas gotovo i ne vide. Dakle prije nekih 22/23 godine sam gasio jedan sličan požar u kojem je gorjela suha trava između kamenjara, na skoro potpuno jednakom samo malo manje strmom terenu. Taj požar je ispočetka bio dječija igra i gašen je brentačama, naprtnjačama i metalnim metlama. Sve do jednog trenutka kad je odjednom buknuo i razgorio se kao da gori barut i krenuo prema nama takvom brzinom da bi malo tko pobjegao da u blizini nije bila nekoliko metara široka asfaltna cesta koju smo pretrčali i koja je napravila branu između nas i vatre. Unatoč toj cesti preko koje vatra nije mogla prijeći, udaljenosti od nekoliko metara i unatoč kombinezonu koji sam imao na sebi, po leđima, stražnjici i stražnjem dijelu obje noge sam dobio opekline prvog i drugog stupnja. Vjerujem da se ovom prilikom dogodilo isto ono što se dogodilo na Kornatima. Došlo je do eksplozije plinske smjese a temperatura izgaranja je sigurno bila preko 1000°C. Inače kako objasniti moje opekline unatoč tome što nisam bio u direktnom kontaktu s vatrom i unatoč tome što je vatrena stihija bila nekoliko metara dalje.

Ovo su pojave koje se događaju, ne možda često, ali se događaju. Da je preko bilo koga od nas prešao taj 1,5 m visoki plamen vjerujem da ne bi preživio. I prilikom gašenja ovoga velikoga požara prije 4 godine sam doživio nešto slično. Taj požar je bio par kilometara dalje od ovoga prvog, također je gorjela trava i također smo spas tražili na istoj toj cesti. Iza nas su u plamenu ostale manige pune vode i naprtnjača također puna vode. Od njih nije ostalo ništa. Plamen ih je potpuno rastopio i spalio iako je to trajalo svega nekoliko sekundi.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom