Pogledaj jedan post
Old 07.10.2011., 00:00   #1203
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Moraš znati da je postojao i jedan drugi mudrac prije Hegela. A on se zvao Lao Tze i bio je poznat po svojoj filozofiji. I napisao je Tao te ching.
A taj isti Lao Tze je imao običaj reći da je istina uvijek paradoksalna. A Hegel je imao drukčiju logiku. On je išao na stvaranja teze o nekoj problematici. A svakoj tezi odgovara i antiteza koja će isto imati svoje logičke elemente "protiv", kao što je teza imala elemente "za". A sinteze često nije u sinkrenizmu, odnosno da se skupusi neko zajedničko kompromisno rješenje (kao političari ) , nego je sinteza nešto totalno drukčije. Sinteza je ono što nadilazi svu logiku koju je imala i teza i antiteza. Tako da moj odgovor na tvoje dvije teze ne u tome da njih ne treba skupusiti, nego ih treba nadići.
A svaka od tih dviju mogućnosti traži cijelu hrpu raščlanjivanja. A ta raščlanjivanja će vrlo brzo zapeti na jednoj poznatoj riječi "ne znam".
Na primjer, ako je svemir nastao sam od sebe, odmah se postavlja pitanje kako i zašto? Što mu je bio uzrok ovom nastajanju? Da li je moglo doći i do nenastajanja svemira...itd....A odgovor je: Ne znamo.
Ako je svemir stvoren, opet se javlja pitanje tko ga je stvorio i zašto. A netko će postaviti i pitanje na koji je način svemi stvoren. Kakva je metoda tu korištena. A zašto Stvaraoc nije uživao u samo-bivstvovanju, nego se išao gnajviti sa svemirom? Itd...itd.. Ali na kraju imamo isto: Ne znamo.

A pošto ne znamo, možemo samo vjerovati da nešto znamo. A to je samozavaravanje samoga sebe.
Al i ti izgleda zaboravljaš o čemu mi ovdje ustvari raspravljamo, ne sjećaš li se da je ime temi: "dokaz da Bog postoji"?

Naravno da znanstvenog dokaza za to nema, ali ako preformuliramo pitanje u oblik "Postoji li Bog?" onda dobivamo otprilike ono o čemu bismo mogli ovdje raspravljati, a ja dolazim do svojevrsnog "dokaza" za Božju opstojnost na temelju činjenice da neko mora stajati iza ovog jednog i jedinog svemira o kojem ima ikakvog smisla raspravljati. Ti si sam ironizirao u onom svojem više puta kvotanom tekstu ideje o multisvemirima i svemirima koji eventualno predhode ovom svemiru i te ideje su doista tautološko-pleonazmička trkeljanja iza kojih ne stoji ništa drugo nego ideja o vječnom svemiru sakrivena u ruho nekih kvazinovih ideja.

Ista tautološko-pleonazmička matrica se može prepoznati i u tvome gornjem razvodnjavanju ovoga o čemu raspravljamo na način da kažeš kako se osim pitanja "je li svemir stvoren ili je nastao sam od sebe" može postaviti i niz drugih pitanja tipa: kako, zašto itd...

Zar i ti imaš potrebu da spinaš ili to radiš nesvjesno?
Da čujem tebe, konkretno odgovori (a bojim se da se i ti toga najviše bojiš od svega, tj. konkretnog odgovora na konkretno pitanje), smatraš li ti da ima ikakvog smisla tvrditi da je svemir nastao sam od sebe?

Mislim, pa to je naprosto pitanje za djecu u prvom razredu osnovne škole!
Siguran sam da bi sva djeca u prvom razredu osnovne škole digla ruku za odgovor da je svemir stvoren, ali ovdje vidimo mnoge intelektualce koji pod teretom svog kvaziintelektualizma nisu u stanju shvatiti ono što je jedan prosječni prvašić u stanju apstrahirati od šuba. Misterij ili samorazumljiv fenomen?

Ovo me podsjeća na onu Isusovu: "Pustite malene k meni, njihovo je kraljevstvo nebesko!" Doista, ljudi, sjetite se da ste i vi bili mala djeca i vratite se u idilu djetinje jasnih zorova, tamo vas čeka istina koju ste putem zagubili!

"If there were no God, there would be no Atheists."
(G. K. Chesterton / 1874-1936 / Where All Roads Lead, 1922)

"The worst moment for the atheist is when he is really thankful and has nobody to thank."
(Dante Gabriel Rossetti / 1828-1882)

Zadnje uređivanje mjl21194 : 07.10.2011. at 00:17.
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom