Pogledaj jedan post
Old 27.08.2013., 15:53   #61
Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
Misli se na Posljednji sud nakon drugoga Isusova silaska kada će Isus uskrsnuti mrtve i suditi svim ljudima (dakle, i živima i uskrslim mrtvima) te kada će pravednici dobiti vječni život a ovi drugi vječnu Božju kaznu. Na to je mislio.
Naravno da je sakrament ispovijedi u biti u suprotnosti s Posljednjim sudom, jer kako svećenik može unaprijed znati volju Božju. No katolici će ti na to vjerojatno početi govoriti o iskrenosti, pokajanju, Božjoj milosti i slično.
E, to, pretekao si me.
Htjela sam spomenuti upravo ispovjed u prošlom upisu, ali nisam htjela ići off.

Ako će se suditi i živima i mrtvima za ono što su učinili, čemu služi ispovijed?
Ako će mi se suditi što sam ukrala piceka od kilu i po, a to isto sam ispovjedala svećeniku po vjerovanju da on predstavlja Krista i da mi je grijeh oprošten, čemu onda strah od kazne i zašto bi mi Krist ponovno sudio za taj isti grijeh ako mi je oprošten u njegovo ime.

Ma zavrzlama.

Quote:
U kršćanskoj eshatologiji Božja je kazna jedna od temeljnih postavki a Posljednji sud jedna od temeljnih dogmi. Cijela kršćanska etika sastoji se upravo od straha od Božje kazne.
Je, da, ali onda neki kažu kako strah Božji nije loš, dapače, on je pozitivan.

Ili ja ne vidim jednaku "definiciju" straha kao i oni, ili je to netko gadno nešto pobrkao.
Druga je stvar strahopoštovanje, ali kako voljeti Jahvu kao jedinog pravog Boga, kao moga Oca koji je važniji od mojega Oca na zemlji, kako kaže, kada ga se na neki način moram bojati?
A on je svemoguć, a njegov će sin doći suditi živim i mrtvima na Sudnji dan, prema tome moj je strah još i veći.

A sada opreka: Sir 2,7-9 kaže: ... Vi što se bojite Gospoda, nadajte se dobru, vječnoj radosti i milosti.


Pa neka si ja sada mislim.
__________________
Everloving.
Walk with me Pater, all alone this tedious journey. Ženskog roda. Piški uz vjetar. It's possible.
Ceres is offline  
Odgovori s citatom