Pogledaj jedan post
Old 25.01.2006., 21:46   #24
Quote:
UmpaUmpa kaže:
Tora je namjenjena zidovima koji zive u zemlji izraela. Izvan izraela vecina zapovjedi se ni teoretski ne moze drzati, sve vezano za zemlju, za hram, zakoni o kraljevima, o ratovima, o visim sudovima, itd. Neki rabini su isli tako daleko da kazu da je drzanje zapovjedi izvan zemlje izraela samo da se ne zaboravi, a jedan komentator (Kli Jakar) na 10 zapovjedi kaze, svih ovih 10 zapovjedi se moze ispuniti, bilo u zemlji izraela, bilo izvan izraela, bilo kad postoji hram, bilo kad ga nema, osim dvije, ja sam i nemoj imati, njih se nije moguce ispuniti izvan zemlje izraela. Tj, u duhu hrvatskog, Kli Jakar kaze da zidov koji ne zivi u izraelu zapravo prakticira idolatriju, samom tom cinjenicom da zivi u inostranstvu. Biblijski ideal zidova je, u jednoj ruci plug, u drugoj biblija, i puska preko ramena. Bljed neurotican preplaseni zidov poput Woody Allena je rezultat egzodusa.
Nisam ti ja to tako dubokoumno mislila. Nego onako čisto inžinjerski, i u mojoj religiji postoje neki naputci i uglavnom su vezani za nešto konkretno.
Ideja o "puštanju" zemlje na miru, kakvu god ti religijsku pozadinu imao, je nešto što je jako dobra ideja - i vrlo stara (u narodnoj baštini Hrvatske - Turopoljski kraj se držalo na 4 godine rotacija dakle 3 radiš parcelu - (ovo sam naglasila jer se ne odnosi na svo zemlište) jednu godinu miruje, nije religijski vezano, ali dobri i bogati gazde su to pravilo poštivali).

Nejasno mi je bilo: - da li ja kao kršćanin, ako posjedujem zemlju u Izraelu smijem ili ne smijem obrađivat zemlju, ne zakonski nego ljudski (nije ok., radi šta očeš, ti radi kad mi nesmijemo - u smislu gradacije)

I drugo pitanje, da li osoba židovskog porijekla drži do ovih zakona ako radi na vlastitoj zemlji drži ili ne drži tu pauzu, iz tvog odgovora na ovo drugo pitanje iščitavam da ne drži, odnosno može, ali ne mora.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom