Pogledaj jedan post
Old 05.10.2017., 17:16   #9249
Quote:
zdaric kaže: Pogledaj post
Kretanje broda mete, ili stvarnog cilja nema nikakvog učinka na zahvat cilja od strane rakete. Brzine i mogućnosti manevriranja brodova su apsolutno zanemarivi, ne znam kako to mali junuz zamišlja, kapetan janez ibrahimovič kekecom silnim izvede zvono+kobru+immelmanna i izbjegne RBS za koji nema pojma da je lansiran?
Naravno da nema velikog (ne nikakvog učinka) kretanje broda, ali sam rekao da je sve mnogo realističnije. Sad, kolikog učinka ima recimo okretanje broda iz bočnog zahvata projektila recimo na uzdužni, ne znam. U stvari ne znam kako točno ni funkcionira terminalni prilaz projektila cilju.

Ali američki način je interesantan, jer u stvari možeš imati plovilo sa stalnom ulogom cilja, žrtvuješ jedan kontejner.

Quote:

Vođenje rakete od strane aviona/helikoptera/bpl/satelita/čegasvene preko radarskog horizonta broda s kojeg je lansiran osim veće daljine gađanja služi i kao dodatna zaštita platforme s koje je lansirano, koja je parsto puta skuplja od aviona. Mislim da se većinom radi o korekciji putanje na temelju podataka koje šalje avion raketi, ne brodu, čime se postiže da raketa doleti u najpovoljniji položaj za zahvat cilja za koji točno zna u par metara gdje je, a ne u predviđeno područje cilja pa traži..
Pa i ne vidim zašto bi zrakoplov slao podatke brodu, to bi bilo slanje signala naprijed-nazad, veća mogućnost smetnji i ometanja.
Ako nema direktnu kontrolu, onda nema ni smisla, imaju ameri dovoljno opreme i satelita za glumit samo releje.

Ovdje je projektil tijekom leta skoro u ulozi wingmana zrakoplovu, alternativno direktno daljinski upravljanom projektilu. Ostaje i mogućnost prilaza i zahvata cilja prema konkretnoj situaciji, u stvari, samo se eliminira pretprogramirani profil leta i manevar pri zahvatu.
Meni je samo dilema u takvom korištenju zrakoplova što "živi" cilj neće biti neki teretnjak s kontejnerima, nego netko tko će očekivati i detektirati zrakoplov, postoje i protumjere, i zračna zaštita, a onda pilot brine za svoju guzicu, na ne finalni zahvat mete...
električni_zec is offline