Pogledaj jedan post
Old 14.12.2009., 19:02   #5
Quote:
puffed44 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Nedavno je bilo na tv-u kako je netko dobio naknadu od države, jer je rješavanje njegovog spora trajalo puno duže od potrebnog ili propisanog ako to uopće postoji.

Pa ako postoji, zanima me koliko je vremena potrebno za rješavanje jednog radničkog spora?

Poslodavac mi je potpuno protupravno uskratio plaću tijekom nekoliko mjeseci. Naravno tužila sam ga. Odvjetnik mi je na početku rekao kako bi to trebalo biti brzo rješeno (max. 2 god.) budući da je to radnički spor. E pa taj isti radnički spor traje već 6 god.!!!

Je li to malo previše?
To postoji prema Zakonu o sudovima (na temelju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda):


"III. ZAŠTITA PRAVA NA SUĐENJE U RAZUMNOM ROKU

Članak 27.

(1) Stranka u sudskom postupku koja smatra da nadležni sud nije odlučio u razumnom roku o njezinom pravu ili obvezi ili o sumnji ili optužbi za kažnjivo djelo, može neposredno višem sudu uputiti zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.
(2) Ako se zahtjev odnosi na postupak koji je u tijeku pred Visokim trgovačkim sudom Republike Hrvatske, Visokim prekršajnim sudom Republike Hrvatske ili Upravnim sudom Republike Hrvatske, o zahtjevu će odlučiti Vrhovni sud Republike Hrvatske.
(3) Postupak odlučivanja o zahtjevu iz stavka 1. ovoga članka je hitan. Postupak se provodi uz odgovarajuću primjenu pravila o izvanparničnom postupku, u pravilu bez održavanja ročišta.

Članak 28.

(1) Ako sud iz članka 27. ovoga Zakona utvrdi da je zahtjev podnositelja osnovan, odredit će rok u kojem sud pred kojim je postupak u tijeku mora odlučiti o pravu ili obvezi ili o sumnji ili optužbi za kažnjivo djelo podnositelja zahtjeva, te odrediti primjerenu naknadu koja pripada podnositelju zbog povrede njegovog prava na suđenje u razumnom roku.
(2) Naknada se isplaćuje iz državnog proračuna u roku od 3 mjeseca od dana podnošenja zahtjeva stranke za njezinu isplatu.
(3) Protiv rješenja o zahtjevu za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku može se u roku od 8 dana podnijeti žalba Vrhovnom sudu Republike Hrvatske. Protiv rješenja Vrhovnog suda Republike Hrvatske žalba nije dopuštena ali se može pokrenuti ustavna tužba."


Inače, radni sporovi se rješavaju po hitnom postupku - postupak pred prvostupanjskim sudom mora se okončati u roku od 6 mjeseci od dana podnošenja tužbe, a drugostupanjski je sud dužan donijeti odluku o žalbi podnesenoj protiv odluke prvostupanjskog suda u roku od 30 dana od dana primitka žalbe. Rokovi su također kraći - rok za odgovor na tužbu, za žalbu te paricijski rok iznose 8 dana.

No, u prosjeku u RH radni sporovi traju oko 5 godina, zbog preopterećenosti sudova (točnije, radnih odjela sudova). Evo jedne nove presude Ustavnog suda vezano za zaštitu prava na razumno suđenje u radnom sporu:

http://sljeme.usud.hr/usud/praksaw.n...4?OpenDocument

Probajte svakako i mirenje pri sudu - besplatno je i ubrzava postupak!
Suey is offline