Pogledaj jedan post
Old 02.09.2017., 14:59   #447
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Plus u slovenskom ne vrijedi pravilo govori kao što pišeš.
Drugačije se i izgovara glas l (slično kao Dalmatinci).
Postoje dva e - dugo i kratkko.

Najbolji su mi oni čefurji koji nisu dobro naučili slovenski ali su zato pomalo zaboravli svoj maternji jezik, pa onda ispadne kupus

Ne bih mu baš kao početniku preporučio štiva pisana u slangu, narječju i sl.
Kao početnik nek čita klasiku.

Preporučio bih mu npr Borisa Pahora, ako ga imalo zanima povijest.
Ili neke druge klasike o povijesti i slovenskom društvu, ali ne toliko suvremenu literaturu. Bar ne još.

Poezija se ionako teško čita na bilo kojem jeziku, uključujući i maternji.

Kako i zašto se promijenila gramatika slovenskog u zadnjih sto godina?
Govorim naravno o standardnom jeziku.
Je li bila neka reforma?
Čefurjima zauvijek ostaje naglasak. Nekad čak i drugoj generaciji, ovisi o tome gdje žive.

Slovenska klasika su avtori, koji već dugo nisu među živima, pa sam mu zbog toga predložila noviju literaturu sa lakšim temama. Pahora nisam čitala pa ne znam da li je primjeren za početnika.

Vjerovatno je uzrok to, što je prije 100 godina Slovenija bila dio Austrougarske, ljudi nisu smjeli pričati slovenski, nego samo njemački. Slovenci nisu bili obrazovani i poznavali su samo svoj dialekt. Tad su znali roditelje "onikati" - kad su jim se obračali, nisu rekli ti ili vi već oni. A takve su stvari za nekoga, koji ne zna jezik, zbunjujuće.
Kad je nastala Jugoslavija, vjerovatno je u slovenski jezik ušlo puno riječi iz srpskohrvatskog i ljudi su bili sve obrazovaniji i poznavali su knjižni jezik pa su polako stare riječi ispale iz jezika.

Sad iz glave ne znam ni jednog pisca, čija literatura nema ni malo dialekta ili slenga, ali je sigurno lakše čitati sadašnji sleng, koji temelji na hrvatskim, engleskim ili njemačkim riječima, nego tadašnji dialekt.
Ivancka is offline  
Odgovori s citatom