Pogledaj jedan post
Old 11.10.2017., 13:00   #6972
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...a/1000125.aspx

Počelo se pričati sve više o uvođenju eura. Što vi mislite?
Osobno mislim da će to donijeti samo dobro jer će razbiti iluziju o dobrom životu u Hrvatskoj i konačno potaknuti rast plaća ili bar usklađivanje cijena. Uvođenjem eura naše će se plaće direktno moći uspoređivati sa plaćama u EU zajedno sa robom široke potrošnje. Kad se vidi da imamo samo trećinu neto plaće od prosjeka a cijene veće od prosjeka EU doći će ili do masovnog egzodusa ili do otrežnjenja ove nakaradne ekonomije. Agrokor je taj proces otrežnjenja već započeo.
Prije svega za uvođenje eura gotovo svaka zemlja je po onome što znam imala prethodno referendum, eto jedino kod nas to doslovce žele uvesti dekretom i to u zemlji gdje se u ustav pišu svakakve nebitne pizdarije na temelju referenduma
(znam da je Hrvatska samim ulaskom u EU potpisala obvezu da uvede euro, ali znamo vrlo dobro koliko zemlji uspješno izbjegava tu obvezu).

Pa gledano s takve perspektive koju si spomenuo je sigurno dobro, ali samim ljudima kratkoročno realno će biti katastrofa kao što je bila apsolutno svim drugima članicama u početku. Cijene u trgovinama će drastično porasti, plaće će ostati iste, zaposlit će se brdo uhljeba s enormnim plaćama da se sve ovo uostalom uspješno i provede što znači još poreza. Istovremeno će nam svi pojašnjavat da nema inflacije i da cijene zapravo padaju (kao i sad).

Dugoročno će nam biti isti drek. Valuta nam je direktno vezana za euro i što se monetarne politike već smo odavno izgubili bilo kakav oblik suverenosti, pa nije da će se ovime nešto puno promijeniti. I kuna je od samog uvođenja eura stalno na ovih cca 7,5.


Vezano za egzodus- imat će utjecaja ako nam se desi kao Slovacima da genijalci uvedu euro taman u godinu kad je započela globalna kriza.

I za kraj, ne znam koliko je uopće realno da uvedemo euro. Javni dug nam mora biti na oko 30% BDP-a i EU je oko toga bila izrazito rigorozna. Litvi je falilo nešto tipa 0,001% i morali su još 1 godinu pričekati. Da li je realno da nam javni dug baš toliko padne ? Izrazito, ali baš izrazito sumnjam. Ne govorimo o padu od 2-3% nego o tolikom padu da nam ili BDP mora početi rasti po stopi od 6-7% (što je nakon slučaja Agrokor potpuno nemoguće) ili moramo ostvarivati značajan suficit proračuna (ovo je naravno još manje moguće)
Moguće čak da je ovo ponovo bacanje magle u oči ovcama.....dok nisam razmislio o kriterijima da se uvede euro, čak sam i ja ozbiljno mislio da je ovo realno ostvarivo.
Realno je ostvarivo tek ukoliko se brojke počnu još žešće falsificirati kao u slučaju Grčke i da još pritom EU to sve blagoslovi. Ali baš nakon slučaja Grčke, izrazito sumnjam da im to više pada napamet (uostalom zato su i zajebavali Litvu oko toga).

Zadnje uređivanje Inžinjer ekonom : 11.10.2017. at 13:10.
Inžinjer ekonom is offline