Pogledaj jedan post
Old 05.11.2007., 23:24   #8
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Sad tek vidim ostale odgovore, NE NAGRAĐIVATI psa kad uspije ostavriti kontakt bez straha, to je najnormalnije i nagrada je tu bespotrebna i krivi postupak, za normalne situacije kad se od psa traži normalno ponašanje bez straha se pas ne nagrađuje, to ga samo zbunjuje, kako bi se to reklo, pravi se lud/a i produži dalje.
Upravo krivo.
Riječ je o psu koji se boji svega. Da bi se psu strah izbio iz njegove glave, treba ga se nagrađivati kad se ne boji. Kao kad napravi bilo koju drugu naredbu koja se od njega traži, samo što ovdje nije riječ o naredbi, već o nečem puno težem.
Boldani dio.
Točno. Kad mladi pas kojeg se tek uči pokazuje strah od recimo nepoznate situacije, tada se ta nepoznata situacija ignorira, da pas shvati da se nema čega bojati. No kako sam već rekla, riječ je o odraslom psu, istraumatiziranom psu, prestrašenom psu. Tu će trebati malo više od samog ignoriranja.

Quote:
hgtr kaže: Pogledaj post
hvala ti puno na velikom trudu i korisnom odgovoru.
Evo ako sam dobro shvatio znači kada je pas u boksu on laje kada se netko približava i kada nekoga vidi i kada taj netko naprimjer potrči prema njemu on se uzmakne u stranu a ja onda inače uvijek kada se izmakne u stranu idem k njemu i tješim govorim mu da se ne boji dragam ga. A zapravo trebam samo se ponašati kao da se ništa ne događa.
Pas u boxu laje, jer čuva svoj teritorij, a kako imaš mješanca tornjaka - izrazito terotirajalnog psa, on upozorava svojim lajanjem da netko dolazi, uljez se približava. To nema nikakve veze sa strahom, to je normalno ponašanje, psa ograničnog kretanja.

No, ako ti i pas šetate, i netko dolazi put vas i tvoj pas počme režati i lajati, ti ne smiješ reagirati, nikako ga ne smiješ maziti i nikako mu ne smiješ tepati. jer maženje i tepanje, bilo kakav glas ili dodir od strane vlasnika znači psu odobravanje te radnje. Dakle, najlakše da psa navikneš na neku njemu nepoznatu situaciju je da ju ignoriraš i kako god to tebi blesavo izgledao počmi jako zijevati i okretati glavu u stranu, no pazi da te pas gleda. To je calming signal koji pas razumije.
Golden Drop is offline  
Odgovori s citatom