Pogledaj jedan post
Old 28.09.2017., 14:47   #144
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Odgovoriti ću kasnije detaljnije, ne mislim se zaustaviti na "načelnim lijepim željama" (opet, vjerojatno neću biti dovoljno konkretan, nisam pravnik niti teolog niti političar...).
Dakle, načelno, smatram da je "europski islam" moguć, teološki svakako, a politički... ovisi.
Financiranje vjerskih zajednica mora biti uvjetovano... može to netko nazvati cenzurom i uplitanjem, ali se i pred imigrantske zajednice mora postaviti pitanje odgovornosti.
Pozivanje na "nasilje prema nevjernicima" i opravdavanje istog ne smije biti dozvoljeno. Točka.

Austrian Parliament Bans Foreign Funding For Islamic Organizations



Kako sam ranije odgovorio @napadide, nisam za "politički korektan Kuran", kao što to ne bih htio za Bibliju... jednostavno, ne smije se propovijed pretvoriti u političku harangu (što bi trebalo vrijediti za sve vjere, naravno) koja bi suprotstavljala vjersku zajednicu ostatku društva.

Također, priča o integraciji ne može i ne smije završiti na prezentaciji vjerskih spisa. To je tek početak.
Čudi me da su Austrijanci donijeli takav zakon. Vjerujem da je on u sukobu sa drugim zakonima vezanima za slobodu financiranja vjerskih zajednica.
Problem je i što se takvim zakonom neke države de facto deklariraju kao sponzori vjerskog ekstremizma što ima direktne posljedice na diplomatske odnose. To je veliki problem pogotovo kada se radi o jednoj Turskoj. Tursko savezništvo je strahovito bitno u odnosima zapada sa islamom i najmanje što ti treba je motivirat ju na zatvaranje u vjerski fundamentalizam.
Tu imamo i američku diplomaciju koja se ljubi i grli sa saudijcima što u prijevodu znači veliki biznis kojeg amerikanci štite.

Svaka čast na hrabrosti Austrijanaca na donošenju takve odluke ali ne očekujem da će se takve odluke proširiti na utjecajne zapadne zemlje.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom