Pogledaj jedan post
Old 08.11.2010., 11:33   #869
Radim od nule, nova kuća !
Naravno uz kotao, nabavljam i radijatore, sada je isto i izračun potrebne jačine radijatora u igri.
Načuo sam se raznih kalkulacija oko izračune potrebne snage radijatora ovisno o m2 ili m3 prostorije koja se zagrijava.
Sad imam 3 varijantu spiska radijatora (snage).
Neki vele 80w/m3, neki vele 100w/m2, treći sve iznad 50w/m3 je dovoljno... tko će ga znat.
Kužim ja da je što veći radijator to je veća površina prijenosa / otpuštanja topline u prostor i da će tada kotao raditi manjom snagom (štediti se), i da će mu biti potrebna manja snaga za postizanje željene temperature u prostoriji.

No u prospektima (buderus i VogelNot) specifikacije radijatora su dane za temp 90/70/20 i 75/65/20 (odlazak/povrat/željena tem), no tu nema nidje tih famoznih 50 C (ili 55) povratne tem kada počinje kondenzacijski efekt.

Po toj matematici odlazna temp bi trebala biti cca 65 da povratna bude 55 ili 50 pa da kotao radi u kondenzacijskom režimu i da dobivamo onih famoznih 110% iskoristivosti.

Jedino logično pojašnjenje koje sam čuo je bilo da kada prvi puta se uključuje (prvi puta u danu) da tada radi na 89-90 C, da zagrije, a da kasnije kada dogrijava prostor, da tada radi na nižim temperaturama i da tada radi u kondenzacijskom efektu i da je tu bit uštede i dobivanja 110% iskoristivosti, no da li će u prvom startu potrošiti toliko plina, da cjelodnevni rad neće moći tu razliku pokriti, hm...

E, sad, kak to postići ?!

FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom