Pogledaj jedan post
Old 09.11.2010., 09:49   #875
Quote:
zipo kaže: Pogledaj post
Pozdrav.

Zapravo struja mi je idealna, ali u termo peć sam nekako skeptičan(navodno i ona suši zrak, diže prašinu..bla bla), ona norveška čudesa lijepo izgledaju ali ne znam koliko je to efikasno...

Idealno rješenje bi bilo toplinska pumpa kao Daikin Altherma i podno grijanje koje najmanje diže prašinu. To je velika investicija
Međutim, ni postojeća klima nije problem jer ona filtrira zrak. Problem je u materijalima u prostoriji. Treba koristit materijale koji ne skupljaju prašinu, kao što su pločice na podu, parketi, izbaciti sve zavjese, tepihe i sl., obojati zidove uljanim bojama koje se peru itd.. I pojačano održavati higijenu prostora čestim usisavanjem vodenim usisavaćem ili centralnim usisavačem koji ne podižu prašinu u zrak svojim radom i brisanjem prašine mokrim krpama. Onda ni klima neće predstavljati nikakav problem.
Najveći dio kučne prašine predstavlja naša odumrla koža pa je i onda izbor posteljine i redovno čišćenje postelja (usisavanje, mijenjanje posteljine, pranje deka) isto tako jako bitno.
Znači prvo higijena prostora utjeće na količinu prašine u zraku a onda tek odabrani sistem grijanja.

Ako se prostor ne održava, onda i podno grijanje ne može pomoći, iako najmanje podiže prašine u zrak od svih poznatih sistema grijanja.
nike321 is offline  
Odgovori s citatom