Pogledaj jedan post
Old 14.12.2008., 05:45   #6
Vidim da ljudi daju svakakve savjete...

Ja sam počeo igrati turnirski tek na faksu, postao vrlo brzo prvokategornik na taktiku i talent ali trebalo mi je nekoliko godina za MK. Trenera nisam imao a mislim da i ne bi puno pomogao - trener je dobar za rad sa djecom ili ako želiš biti profesionalac, amater može sasvim lijepo raditi sam ali treba znati kako.

Apsolutno je krivi savjet da se radi na otvaranjima a ne na završnicama - baš treba kontra. Partija se ne dobija u otvaranju. Ja sam otvaranja počeo ozbiljnije raditi tek kada sam već postao MK (znači bez otvaranja sam do tu dogurao).

Ima kod nas cijelo brdo jakih igrača koji ne igraju po teoriji sa slabim igračima baš zato što to nema smisla - treba ih izbit iz teorije pa nek igraju iz glave. Da ne govorim da ne želim da mi partija sa nekim drugokategornikom završi u bazi a ja u njoj igrao po repertoaru.

Znači ispada da ćeš učiti otvaranja a partije će ti odlučivati grube greške uzrokovane slabom taktikom, slabim razumijevanjem pozicije i pogotovo neznanjem završnica.

Moj savjet za samouke igrače:
1. Temeljita analiza vlastitih turnirskih partija, bez ikakave milosti prema samom sebi. Treba naći gdje su najveće slabosti i to pokrpati pod hitno.
2. Taktika, taktika, taktika
3. Završnice! Bez toga nikad nećaš naučiti igrati poziciono.
4. Otvaranja sa što manje varijanata, imati uski repertoar ali solidan. Kad uzmeš prvu kategoriju onda tek malo proširivati, ne valja prije toga šarati jer nećeš znati ništa.
5. Dopisni šah na Internetu je odlična stvar (npr. gameknot.com)

Rybka je dobra za analizu, ja koristim interface od Fritza 8 ali unutra sam stavio sve novije engine (interface je uostalom nebitan, enginei su jedini bitni). Fritz previše voli materijal, iako su novije verzije to donekle popravile.

Zadnje uređivanje Mostly_Harmless : 14.12.2008. at 05:53.
Mostly_Harmless is offline  
Odgovori s citatom