Pogledaj jedan post
Old 10.11.2007., 16:56   #17
Quote:
posmatrač kaže: Pogledaj post
Pajdo vjeruj mi da me ne zanima ko su bili pravoslavci koji su koristili taj objekat. Ja sam se samo blago začudio tvrdnji od forumaša Korto koji reče da je KC prodala crkvu PC. To bi bilo prvi put da čujem da je neka crkva prodata/kupljena. Sve to opet nema veze s mojom uobraženošću ili izobraženošću (što god ti to značilo).
Ma dragi slabo slušaš onda. Nisi nikada čuo da je neak crkva prodala ili kupila neki objekt?

Ja sam pročitao na više mjesta da je ta građevina koja je ujedno i crvka prodana.

Ako sam u krivu ti me slobodno uvjeri u suprotno, nemam problema priznati da sam u krivu. Pa barem nešto jednostavno kao transakcija kupnje ili prodaje ne bi trebala biti "politički" problem.

U svim izvorima koje sam ja pročitao se navodi da je crkva (dakle građevina) prodana. U nekima se tvrdi da je prodana grko-katoličkoj općini, u nekima da je prodana pravoslanoj općini (koja btw. nema nikakve veze sa SPC tada).

Matica hrvatska me zbunjuje malo sa svojim tekstom, jer kaže:

Quote:
Potkraj 18. stoljeća crkva je s pripadajućim zemljištem prodana »općini grčko–katoličkih građana«. Crkva je tada bila preuređena u parohijalnu crkvu Sv. Preobraženja Gospodnjega. Sjeverno od nje uz Ilicu 1822. izgrađena je prema projektima Bartola Felbingera zgrada pravoslavne općine.
Kasnije navode da je tamo 1866. sagrađena nova crkva.

Što god bilo da bilo svi navode da je prvotna crkva (građevina, a ne institucija) prodana. Ja osobno ne vidim ništa loše u tome! Zbog čega ne bi neka vjerska zajednica ili institucija prodala neku građevinu ako misle da im više nije potrebna?

Ono što je važno je da s prodajom ili poklanjanjem te crkve nemaju baš ništa niti stvarni niti fiktivni komunisti, jednako tako niti stvarni niti fiktivni ustaše. Sve skupa se dogodilo puno prije ustaša i komunista.
__________________
U životu je važno da ne skidaš pločice sa zida u kupioni!
Korto is offline  
Odgovori s citatom