Pogledaj jedan post
Old 23.09.2005., 11:48   #20
Ne pričat gluposti. Ako piše 0 V onda nema struje.
[/QUOTE]


Glupost. Voltmetar mjeri napon, a ne struju. Napon od 0 V ne znači da kroz strujni krug prolazi struja.
Da bi se problem riješio, mora se znati više podataka:
- pošto je bilo priključeno više trošila na utičnicu, isključuje se kratki spoj na lampi.
- kakav je osigurač tog strujnog kruga - automatski ili rastalni? Kolika mu je nazivna vrijednost struje
- postoji li zaštitni uređaj diferencijalne struje (ZUDS) ili popularnije FID - sklopka i koje je nazivne vrijednosti
- da li je vodič u zidu do utičnice 2-žilni ili 3-žilni, naime u starijim instalacijama se zaštitna (šuko) utičnica spajala sa 2-žilnim kabelom, što se ne radi niti u ludilu

Stanje kakvo si opisao je vjerojatno posljedica kratkog spoja i to je izrazito opasno - zbog vlastite sigurnosti i opasnosti od požara nemoj uključivati ništa u taj strujni krug.
Zanima me i kako mjeriš napon na lampi kada ju uključiš u utičnicu - moraš voltmetar spojiti paralelno, ali gdje ga "upikneš"?

Mislim da ti mogu pomoći jer izgleda imam više iskustva od ostalih ovdjeprisutnih forumaša-teoretičara koji sa svojim EMS-ovima, poljima i teorijama ne bi prepoznali izgorjelu žarulju niti da im padne na glavu.
__________________
Nikad robom...
Saško is offline