Pogledaj jedan post
Old 26.03.2009., 16:31   #11
Adelaide nije Sydney ili Melbourne...ali tko treba vise nego ovo?



Adelaide je peto mjesto po velicini u Australiji …samo malo selo 1,075 miliona stanovnika.
Velicina Adelaida je 870 sq km, proteze se 70 km uz more ,podjeljen na mnoge suburbe/opcine.
Uz cijelu duzinu je pjescano more, sa mnogim lokalnim plazama.

Centar grada je bio izgradjen samo za komerciju i tek u zadnje vrijeme se je pocelo preradjivati ili novo graditi za stanovnistvo…ali bez da se dira u okolne parkove po kojima je Adelaide poznat.
On je bio planiran kao da je danas izmisljen ,siroke ceste sa mjestom za parkiranje i mnogim parkovima, gradjen je da ne moze biti bolje.

Adelaide je jedini ponosan grad ,gdje se nije naseljavalo sa “convictima/zatvorenicima”,nego su naseljenici placali zemlju.Stanovnici su “bili poznati po postenju” kao i gradioci mnogih crkava ,tako je i mjesto nazvano “mjesto crkva”.

Unatoc smirenom zivotu ,Adelaide skoluje Azijske studente, u svojim Univerzitima.
Kontrakti za obranu i municiju i skolovanje vojnih pilota i iz drugih zemalja je odrzan u Adelaidu.Cijelo stanovnistvo Juzne Australije je samo 1.5 miliona stanovnika sa veoma naprednom i razvijenom tehnologijom, koja nam je u donijela bilionske projekte, primjer do sada smo izgradili 6 velike ratne podmornice za Australiju , dobili smo ove 2005 godine $5.5 billiona project za izgradnju ratnih brodova za Australiju.
Zaposljavljamo IT osoblje samo na jednom podrucju 26,000.

Adelaide ima dvije tvornice automobile Holden i Mitsubishi.

U pustinji /desertu…gdje su postojeci veliki rudnici,ugljena,, naturalnog plina, bakra,uranijuma,zlata,opala…prosiruje se i objavljen je novi project $6 billiona dollara.

Adelaide je mjesto gdje je sve 20-30 minuta , od bilo koje strane do centra.
Na zapadu su umjetna jezera i gdje su najbolje i najljepse naselje izgradjeno, koje je 1992 dobilo svjetsku nagradu .
Adelaide je poznat sa dva vodeca football klubova i dva velika stadiona obadva prve lige na zapadnom “West Lakes” i Port Adelaide.
Da ne govorimo o stotinama drugih razlicitih sportkih klabova profesionalna ili amaterska..
25-30 minuta od centra grada je suma koja je mnogo veca nego Zagrebacko Sljeme, isto je i naseljeno, sa mnogim malim mjestima kao njemacko naseljeno mjesto Hahndorf. Na drugoj strani samo 40 minuta voznje je Barrosa Walley…sa mnogima svjetom poznatima vinjardima.

Tko bi zelio zivjeti u takovom mjestu?…gdje zivis kao ja u West Lakes –Retirement Village…2 sobni unit, koji ima pred sobom sve sta trebas od supermarketa/ducana, kemista,doktora,, postu…i samo oko 80 metra do jezera gdje su najljepsa naselja , gdje se natjecuju i treniraju u rovingu.

3 km ili 5 minuta sa autom do shoping centre West Lakes sa preko 5,000 parkiraliste i preko 300 ducana/grade se jos i vise/ i dobili smo sada blize Cinema sa Dinning/ako se zeli/sa 7 dvorana, sve pod krovom klimatizirano.
Pa poslije rucka ili bilo koje vrijeme do mora ipak je daleko 2.5 km-do 70 km zavisi kuda hoces.

Jest tko bi zivio u takovom mjestu …mogao bi umrijeti od dosade…pa nije to Sydney ili Melbourne…gdje ti treba satima za bilo sta.Do centra grada imamo 15 km , boze moj to je daleko…30 minuta sa parkiranjem.

Jest ja volim gdje zivim i gdje starim!

vilko
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom