Pogledaj jedan post
Old 15.04.2004., 12:21   #4
ali... mali savjet... nemoj pretjerivat kada on previše reagira na neku "nepravdu" njemu učinjenu...

mislim, recimo da je za to sto je onu drugu bebu odgurnuo, da je dobio batina...

ovo ti je pojednostavljeni mentalni sklop takve situacije:

1) neko veci od njega dolazi do njega i uzima mu nesto njegovo...

2) on reagira na nepravdu... mozda prejako, ali po reakciji vidis koliko ta "nepravda" ustvari njega "boli" (ustvari, zbunjuje)
sto burnija reakcija, to je taj dogadjaj njega vise povrijedio

3) a sad, zaplet - on biva kaznjen jer je reagirao na nepravdu njemu ucinjenu...

nije bitno kako mi gledamo na to da bi dva klinca u pjescaniku trebala dijelit lopatice... stvar je kako on to doživi, i to u godinama koje najviše oblikuju njegovo "ja"

na kraju krajeva, zamisli se ti u sličnoj situaciji - kolega s posla dolazi do tvog kompjutera jer mu je krepao miš, i uzima iz tvog kompjutera tvoj, a ti imaš također posla koji moraš obavit...
zar nebi popizdila?
a onda kad popizdiš, da ti recimo još šef oduzme 500 kuna od plaće... zato jer si ustvari htjela obavit svoj posao

mislim, malo puno karikiram, ali sta se može...

uglavnom, ono sto zelim reči je, kada reagiraš na njegove pretjerane reakcije, probaj mu objasnjavati da drugo dijete je pogrijesilo, ali da je i on pogrijesio... a ne samo da je on pogrijesio...

ono, mora znati, osjetiti, da ti podržavaš što se bori za sebe, ali da je pogrešno previše reagirati na drugu djecu...

i siguran sam da će se tako i brže naučit kako bi se trebao ponašat...

vjeruj mi, ja sam škorpion/bik

i imao sam baš takvih situacija u djetinjstvu... i dobro su mi se urezale u pamćenje (jedne od rijetkih stvari kojih se i sjećam iz djetinjstva), i moram ti rec da i dan danas dobrano svjesno i podsvjesno utjecu na dosta mojeg ponasanja i razmisljanja...

vjeruj mi, naglasak u takvim situacijama uvijek mora bit prvo na "da, ti jesi u pravu" a tek onda "ali nije pravedno tako reagirati i ponašati se"

inače možeš postići POTPUNO suprotni učinak...
__________________
I came up with a new game show idea recently. It's called The Old Game. You've got three old guys with loaded guns on stage.
They look back at their lives, see who they were, what they've accomplished... How close they came to realising their dreams...
The winner is the one who doesn't blow his brains out. He gets a refrigirator.
Reebok is offline  
Odgovori s citatom