Pogledaj jedan post
Old 17.10.2014., 08:00   #23
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
ja ne bih tražio inicijatora helikopterske poruke u američkim ili zapadnjačkim redovima, evo zašto:

strašiti Srbe velikoalbanskim avetima, sad kad je Kosovo praktički gotova stvar, još direktnije nego na samu Srbiju udara na integritet Crne Gore (albanska manjina na sjeveru) i naročito na Makedoniju, koja jedva funkcionira kao država upravo zbog slučaja albanskog separatizma.
A Crna Gora i Makedonija su sljedeći na listi za ulazak u NATO.
A i u slučaju C.G. i u slučaju Makedonije, to s Albancima nije neka fantomska prijetnja ni paranoja, već realan problem opstanka nacionalne države.

Iz tog razloga ne čini mi se baš promišljenom i pametnom ideja da se indirektno izaziva koškanje u državama-partnerima s namjerom da se isprovocira reakcija Srba.

Ja i dalje stojim na tom da je to bio prilično inovativan i originalan balkansko makijavelistički pokušaj sticanja jeftina tri boda u gostima kod jakog konkurenta, bez ispaljenog metka




Mala zemlja Hrvatska i djeluje u puno širim okvirima. Točnije, predodređena je za to voljom jačih igrača. Dakle, prvenstveno kao objekt, a kako će se u toj ulozi postaviti kao subjekt, nadam se da ćemo to još vidjeti, i to prilično skoro.
A, to njeno "mjesto pod suncem" svakako nije na strani koja teži približavanju Rusiji, i koja Europu uniformira u jednoobraznu masu što se vanjskopolitičkih interesa tiče, već na onoj posve suprotnoj.
Američkoj, recimo tako.
Ilitiga poljskoj, ako bolje zvuči

P.S. Scenarij u kojem bi došlo do potpunog prevladavanja rusko-europskih trzavica i neometane ekonomske i političke suradnje s Moskvom, tj. izbacivanje američkih interesa iz srednjoistočne Europe, u najvećoj mjeri na ovom prostoru "regiona" pogoduje Srbiji kao kapitalnom ruskom igraču od povjerenja i poželjnom njemačkom partneru na Balkanu.
Sudeći po sadašnjim prilikama, Hrvatsku bi to bacilo u sekundarnu poziciju, jer se manevarski prostor za toliko žuđenim odljepljivanjem od "Zapadnog Balkana" znatno sužuje pošto više nema jakog vanjskog partnera na kojeg se može osloniti u kontriranju rusko-njemačkim interesima ekonomske simbioze tih dviju sila.

Hrvatska (po zemlj. položaju, ne po bijednoj ekonomiji na razini statističke pogreške) dobija ogromnu geostratešku važnost u globalnim europskim, pa i euro-azijskim okvirima jedino u slučaju da se profilira kao remetilački faktor između EU (točnije NJemačkog) i ruskog ekonomskog zbližavanja.
To možda zvuči kao pretjerivanje, no prije bih rekao da mi sami (hrv. javnost) nismo svjesni toga na kakvom komadiću zemlje ležimo, i da na osnovu toga možemo graditi povjerenje kod najjačeg svjetskog igrača i u tome tražiti svoju priliku u trenucima kad mu se stolica na koju je zasjeo kao svjetski policajac drma svugdje oko nas.

Ključna stavka u tom ostvarenju geopolitičkih probitaka jest - energetika tj. LNG osovina Baltik-Jadran, koja će profunkcionrati za 2-3 godine, čime srednjoistočna Europa dobija prvu "nerusku" plinsku tranzverzalu spram postojećih i planiranih ruskih longitudinalnih "tokova".
Zna kolega realist o čemu pišem , već mi na uši izlazi od ponavljanja istoga na nekoliko tema, pa ne bih obrazlagao u detalje.

Osim toga, imam jednu opasku na to što gore u svom postu interes Europe predstavljaš kao da se radi o homogenom stavu cjeline, a treba napomenuti da cijela Europa ne gleda baš blagonaklono na intenziviranje veza na relaciji Berlin-Moskva. Postoje ozbiljna razmimoilaženja. Za razliku od Njemačke, koja je najveći protivnik sankcionianja Putina, Poljska uz Pribaltik i UK su glavni protagonisti takve politike "uklinjenja" između osovine Berlin-Moskva, i sviđa im se biti američki partner u toj igri.

uglavnom, HR u skoroj budućnosti može imati slugansku politiku, ali ta politika će morati računati na to da će biti jedna od dva uporišta na kojima će se lomiti vitalni ruski interesi u Europi, a posljedično s tim postavit će se i izazov pred njemačku koncepciju bizmarkovske politike europske dominacije putem oslanjanja na Rusiju.

Sve ovisno, zapravo, o tomu koliko je Washington spreman uložiti i rastvoriti svoj kišobran nad nama. A da će se Ameri povući odavde podvijena repa, mislim da neće.
Što se tiče boldanog, mislim da nije najpametnije graditi povjerenje kod onoga kome se stolica drma svuda oko nas. Hrvatska je pred 70 godina gradila povjerenje kod onoga kome se stolica drmala i gradila ga je do samog kraja pa znamo kak je to završilo. A u početku je izgledalo savršeno.
sury or'o is offline