Pogledaj jedan post
Old 17.11.2015., 00:51   #53
Upravo to, podrucje CO2 na kojem drvece uspjesno djeluje samo je jedno od brojnih korisnih funkcija koje drvece i pruza. Osim toga sto navodis, jos recimo, stvara hladovinu, svojom mrezom korijenja drzi tlo na okupu, kod gradevinsko/stambenih objekata smanjuje djelovanje vjetra na njega, ono je staniste za brojne zivotinje sto ne moramo posebno niti naglasavati, reducira direktan utjecaj suncevog zracenja, i ono po meni gotovo najvaznije, zivjeti i uz sebe biti okruzen drvecem je ogromno bogatstvo, puno je ugodnije i ljepse zivjeti kada imas oko sebe stabla, to je neprocjenjivo s bilo cime sto covjek moze izgraditi, u brojnim pogledima djeluje pozitivno na covjeka i njegov zivot, neki su toga svjesni, dok drugi tome ne pridaju paznju. Naravno, ima tu jos pozitivnih uloga drveca. Zivjeti u skladu s prirodom i njezinim zakonima ispravan je nacin, samo mi se cini da kao rasa cesto radimo suprotno tomu, ali u jednom trenutku ljudi ce postati svjesniji toga. Tome jednostavno moramo pridodati vise paznje, stanje sa drvecem i sumama se nece samo od sebe promijeniti, samo da svatko krene od sebe i napravi bar nesto, i obicnu sitnicu, i to moze biti jako puno. Sada nas je vec velika brojka na planetu, treba nam sve vise podrucja i resursa, samim time pritisak na planet i sumske ekosustave je sve veci, negdje postoji granica i mjesto ravnoteze, kada taj meduodnos previse narusimo, mislim da ce biti puno teze uspostaviti staro stanje, zato bi bilo jako mudro kada bismo globalno razmisljali unaprijed i dugorocno, ali ne znam koliko je to zbilja moguce na svjetskoj razini buduci da se razmislja dosta nepromisljeno, kratkorocno i gdje svatko gleda svoju osobnu korist samo da se sto prije dode do novca, a priroda trpi. Trpjet ce ona i pamtiti sve to neko vrijeme i onda ce nam se to sve obiti o glavu ako na vrijeme ne pocnemo promisljati o tome. A kao sto vidimo iz godine u godinu, razni ekstremi u prirodi sve su cesci, cinjenica je da se dogadaju odredene promjene u prirodnom sustavu, a to nam je jedno od uzastopnih, a mozda i posljednjih upozorenja da reagiramo i pocnemo provoditi mjere koje su u skladu s prirodom. Naravno, sume su tu samo jedan od faktora u cijeloj prici, ali svakako jedna od najbitnijih komponenti cijele slagalice. Jer sve je povezano u prirodi, ako u cijeloj toj piramidi dode do narusavanja jedne stepenice, pocet ce se urusavati i one druge.
Jasna stvar da nam je drvna masa potrebna, to je tako bilo oduvijek i to je normalna stvar, samo su sada potrebe mnogo vece i vecini u svijetu je cilj samo sto brze doci do drveta, a manji je broj onih koji razmisljaju i o drugoj strani medalje. Svako to stablo je trebalo primjerice 100-tinjak godina da postigne taj volumen i visinu, a covjek ga za svoje potrebe visestruko brze upotrijebi, u ovakvim uvjetima potraznje na svjetskom trzistu, priroda to tako brzo ne moze sama sve to nadoknaditi i zato bi mi tu trebali uskociti i ubrzati proces obnove. Ako smo spremni prirodi uzeti ta stabla, budimo ljudi i posteno joj to vratimo. Pridaje se tome paznje i ipak se nesto radi, no ne znam koliko je to zbilja dovoljno, nekako mi se vise cini da je to sve lijepo poslozeno na papiru, a stvarne okolnosti najcesce govore nesto drugacije.
Doduse, nije samo deforestacija velik problem, tu su i drugi utjecaji koji takoder direktno ili indirektno djeluju nepovoljno na sume pa i pojedinacna stabla, ali mi ljudi cesto puta slijepo mislimo da na ono sto ne vidimo ne treba obracati paznju, da se to ne dogada ili da to nije nas problem, vec okrecemo oci od problema, a problem je pred nama, samo zatvaramo oci pred njime i ne zelimo ga vidjeti.
To nije problem jednog pojedinca, drzave ili geografske regije, to je problem sviju nas, a o nama i ovisi kako cemo mu pristupiti. Hrvatska i ne stoji lose po tom pitanju, iako ima tu stvari koje bi se itekako mogle popraviti, no dobro, ne treba ulaziti sada u to. Ali opet, mi smo samo djelic planete, razmisljajmo globalno kada se radi o ovakim stvarima.
Kada pocnemo svjesno i svojom glavom razmisljati o prirodnim principima i dakako zivjeti u skladu s prirodom i prema prirodnim zakonima sve ce zasigurno krenuti na bolje. Iako se covjecanstvo, razmisljanja, ciljevi i nacin zivota sve vise i naglije mjenjaju, ja vjerujem da su usprkos tomu moguce odredene pozitivne promjene, samo treba postati malo aktivniji, svjesniji i poceti shvacati prirodu.
Svako stablo je tu radi nas, i mi smo tu radi njih, i svi smo jednako bitni kad se malo bolje razmisli, jedno smo, steta bi bilo narusavati tu cjelinu.
Vjerujem da su mnogi ovdje na forumu svega toga i vise nego svjesni i unose odredene promjene, a ne zive kao mase po ustaljenom kalupu, ali htio bi da i ostali koji citaju forum bar malo razmisle o ovome i eventualno poduzmu nesto, samo to mi je bila namjera, nista vise. Sve je to samo za opcu dobrobit, ono najbitnije u cjeloj prici. To je samo jedan dio mog osobnog razmisljanja i to je sve, netko se moze sloziti, drugi uopce ne mora, to je sasvim u redu, sve sto zelim je da ljudi promisle bar malo o ovom zajednickom pitanju i postanu svjesniji svoje okoline i onoga sto se dogada oko nas, da otvore sto vise oci, a ne zatvaraju ih pred problemom, aktivnost u bilo kojem obliku je bar neka aktivnost, od pasivnosti i nezainteresiranosti tesko da cemo sto usmjeriti u drugom i nekom pozitivnijem smjeru.
__________________
The Truth Is Out There
Aeternus is offline  
Odgovori s citatom