Tema: Lješnjaci
Pogledaj jedan post
Old 30.08.2006., 14:02   #50
Odgovor na tvoje pitanje u vezi s lješnjacima.

1. Možeš krenuti sam u akciju i posaditi lješnjake tek tako bezveze. prinos po odraslom grmu ti je izmedju 3 do 5 kg ali tek nakon 5-te godine. na jedan hektar iliti 10000 m2 ti ide oko 700 sadnica pravilno rasporedjenih u razmaku 4x4 metara. imas 2 vrste sadnica. sadnica prve klase ti je oko 40 do 50 kuna a sadnica druge klase oko 20 do 30 kuna. znaci na jedan hektar, ako investiraš sam to ti je izmedju 14000 i 35000 kuna samo za sadnice a moraš kod sadnje imati i stajskog gnojiva koji ti se kreće oko 25 kuna za vreću od 25 kg. 1 vreća 1 sadnica. ovo ti je gruba računica samo za hektar, a ti imaš više.

2. ako želiš imati poticaje od države, da ti država da po hektaru 24000 kuna godišnje onda ti se situacija naglo komplicira ali mislim da se više isplati pogotovo u početku gdje čak možeš tražiti kredit za sadnju (ako nemaš love). situacija ti je ovakva. prvo moraš imati čiste papire da je zemljište tvoje. pri tom mislim ne na katastarski izvadak nego na gruntovni koji je bitniji ali ne šteti ako imaš i katastarski. ako zemljište ne glasi na tebe onda ti je stvar još malo kompliciranija jer bi onda trebao imati Ugovor o zakupu zemljiša sa osobom na koju glasi zamljiše na rok od 15 godina. sve kaj je niže nama šanse. drugo je, moraš se prijaviti kao poljoprivrednik u ministarstvo poljoprivrede. na njihovim stranicama imaš formulare koje moraš ispuniti a imaš ih i u narodnim novinama. tu unosiš sve svoje podatke i podatke o zemljištu (ako je tvoje ili ugovor o zakupu zamljišta, obavezno imati gruntovni i katastarski izvadak zemljišta). treće, sljedi analiza zemljišta na agronomskom fakultetu u zagrebu. na cijelom zamljištu moraš izvaditi uzorke na sljedeći način. uzmeš svrdlo dužine 60 cm. uzmeš 2 veće kante na kojima napišeš od 0 do 30 cm a na drugu od 30 do 60 cm. svrdlom izvučeš zemlju prvo iz dubine do 30 cm i staviš u kantu na kojoj si napisao 0 do 30 a onda na istom mjestu izvadiš zemlju iz dubine do 60 cm i staviš u drugu kantu. taj postupak moraš napraviti na 10 do 15 mjesta. kad si nakupio zemlju u te dvije kante dobro ih ispremješaj i odnesi na agronomski faks na analizu. kod njih ti to traje oko 10 dana i moraš platiti oko 700 kuna. moraš im obavezno reći za što ti treba analiza (za sadnju lijeske) onda će ti reći što i kakvo gnojivo trebaš koristiti. može ti se dogoditi da ti zamljište nije pogodno za sadnju lijeske i onda možeš zaboraviti na sadnju.

kad ti je analiza gotova, na stranicama ministarstva poljoprivrede imaš formulare za sadnju u kojoj upisuješ sve što ti treba. isto tako upisuješ rezultate analize. imaš čak i troškovnik koji vodiš da ti država vrati lovu. kad ih vidiš skužit ćeš. voćnjak ti mora biti ograđen ogradom, mora imati sustav navodnjavanja ili bunar i sadnice moraju imati obranu od tuče. kad sve to zadovoljiš dobit ćeš po hektaru 24000 kn svake godine. ako nemaš love za sve to onda te slijedi posjet u Hrvatsku banku za obnovu i razvoj. p.s. zaboravio sam da ti treba stručno mišljenje iz Hrvatskog zavoda za poljoprivrednu savjetodavnu službu gdje ti njihov djelatnik dolazi na teren odnosno vidjet tvoje zemljiše i daje mišljenje o sadnji. za sve to ti treba oko 200000 kuna na rok od 15 godina. kad sve to riješiš i napišeš troškovnik država daje lovu i poticaje. sjebano totalno ali vrijedi, ja sam na pola puta svega toga. sve mi to traje otprilike godinu dana a da nisam još posadio sadnicu.

kad posadiš sadnice nemoj misliti da si gotov jer prvu godinu ti se može dogoditi da ti se neke sadnice posuše. isto tako nemoj očekivati neki urod u prvoj godini. sadnice ti se sade u 9 i 10 mjesecu. nemoj napraviti grešku ko neki pa posaditi u proljeće. dobro sam se raspitao. isto je dobra fora koju sam vidio u nekim voćnjacima ljudi su postavili 2 ili 3 košnice za oplođivanje u proljeće. neznam jel funkcionira na lješnjacima ali ja ću ih obavezno staviti. kad si posadio sadnice i kad počinju rasti imaš 3 obrezivanja tokom godine. prvo ti je u proljeće, drugo ti je mjesec dana prije uroda i treće jesensko. urod ti je krajem 8 i početkom 9 mjeseca.

izostavio sam neke stvari jer mislim da nisu bitne a i meni se više neda pisati. ukratko ti je to to. isto tako probaj kupiti neku knjigu o lješnjacima. u hrvatskoj ih nisam našo ali u njemačkoj jesam.
nadam se da sam ti pomogo.
 
Odgovori s citatom