Pogledaj jedan post
Old 29.03.2009., 18:27   #86
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Naravno da nie, ali je "netko" do maločas tvrdio da jest!

Nego... tko je "Einstein" koi je odlučio da nam definicija "psihe" nie potrebna? Ili to ide onom "logikom" ; čega nema - bez toga se može?
psiha je stari koncept. naziv se održao iz nekog razloga. psihologija danas, niti bilo koja druga znanost, nema nikakve veze sa dušom ili psihom.
Quote:
Da... Pavlovljevo zvono mi zvoni, i kaže mi da je biheviorizam vjerojatno jedan od najvećih provjereno promašenih koncepata psihologije ikad!
ekstremni biheviorizam je nastao upravo zbog toga da se izbjegne subjektivnost, tj. da se promatra samo ponašanje. sam za sebe jest promašen, ali puno je doprinjeo psihologiji, a ponašanje je ostalo jedan od empirijskih temelja.
Quote:
I kakve to veze ima sa psihom? Jel možeš time izmjerit anksioznost, patriotizam ili fobiju?
proučavaju se psihički procesi i ponašanje. vidiš čega ima i kako se tko ponaša i iz toga zaključuješ.
Quote:
Opet promašena metafora, jer elektron nema neuroze, fobije, strahove, afinitete i "slobodnu volju"... dok psihu "krasi" sve od navedenog!
poanta je u indirektnom mjerenju. fobiju ne možeš vidjeti kao ni elektron, ali ako postoje - djelovat će na druge objekte koje možeš mjeriti.
Quote:
Nije hereza - nego new age!
new age je napravio puno lošega za psihologiju.
Quote:
Misliš ; za koje PRETPOSTAVLJAŠ da su posljedica??
da, pretpostavljaš, ali uz prilično veliku sigurnost.
ako imaš A dogodi se B; ako nemaš A onda se ne dogodi B. Ako imaš B ništa ne ne dogodi. dakle A uzrokuje B.
kauzalni odnosi. eksperiment.
priznajem da ima puno stvari koje ne znamo i da nije uvijek jednostavno ili uopće moguće kontrolirati, ali pogledaj što su donijela ova istraživanja.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom