Pogledaj jedan post
Old 27.09.2009., 00:28   #44
Quote:
daliborp1201 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

ako mi netko moze pomoci;

prije 5 mjeseci sam imenovan za predstavnika stanara u zgradi od dva ulaza, ukupno 22 stana.
Imenovanje je potvrdjeno potpisivanjem "odluke o imenovanju predstavnika suvlasnika stanara i odabiru upravitelja zgrade" koji sadrzi ukupno 4 stavke:
1) Imenovanje mene kao predstavnika stanara
2) Davanjem ovlasti meni da u ime suvlasnika sklopim ugovor o drzavanju s odredjenom firmom koja to radi (explicite navedena firma)
3) Imenovanje mene za potpisnika financijske dokumentacije vezane za poslove upravljanja zgradom
4) "Odluka stupa na snagu danom donošenja"
Stanari koji su potpisali odluku skupa imaju 72% ukupne površine zgrade (ili kako se to vec strucno kaze, isprike na kolokvijalno srocenom navodu)
Nakon toga sam sklopio ugovor o odrzavanju s navedenom firmom i pricuva se uplacuje dosta uredno. Visina pricuve je minimalan zakonski odredjen iznos 1,53kn po m2.
Do sada nismo imali potreba za vecim intervencijama upravitelja osim odstopavanja jednog sahta i placanja usluga dimnjacara.

Sada dolazimo do problema, a taj je da nikada nije potpisan medjuvlasnicki ugovor.
Obzirom na ovu cinjenicu; koje su tocno moje obaveze, nadleznosti i da li je zakonski sve cisto u slucaju kakvih problema ili medjustanarskih sporova?

Konkretno; jedna stanarka se zali na "smedje fleke" na stropu kuhinje, nastale u zadnjih 6 dana, a stanar iznad nje, na njezin pokusaj, ne zeli problemu posvetiti ikakvu paznju i ignorira problem.
Takodjer, ovdje valja naglasiti da je "ostecena" stanarka poznata kao vjeciti problem u zgradi te da redovito opstruira sve napore da se ista pametno napravi tvrdoglavim inzistiranjem na 100% postivanju svih mogucih i nemogucih zakona i trivijalnih propisa sto nas koci u realizaciji napora za uredjenje zgrade i stvara razdor medju stanarima. Ova stabarka NIJE VLASNIK STANA vec je vlasnik (provjereno u gruntovnici u KPU) njezina kcer koju nitko nikada nije vidio niti je moguc kontakt s navedenom osobom.

Molim vas za savjet i pomoc.
Zahvaljujem, Dalibor.
Imate li ugovor s tvrtkom za upravljanje (prikupljanje pričuve itd.) ili samo tvrtkom za održavanje (majstori koji dolaze na poziv)?

Kako spominjete da plaćate pričuvu od 1,53 pretpostavit ću prvo, u tom slučaju su vam morali ponuditi Međuvlasnički Ugovor, koji osim navedene 4 stavke sadrži i prava i obveze suvlasnika, te popis što čini zajedničke dijelove zgrade. Ne znam kakva je to lijeva firma za upravljanje zgradama koja ne bi nudila MU, nego samo "odluku o imenovanju". Ne znam kako bi uopće mogli upravljati zgradom (rješavati probleme) bez da imaju temelj (MU koji definira prava i obaveze suvlasnika).

Tipično su prava predstavnika suvlasnika mizerna, potpisati ugovor, a dužnosti općenite, brinuti o poštivanju kućnog reda.

U standarnom MU je redovito i članak koji definira obvezu vlasnika stana da dozvoli ulaz majstorima radi otklanjanja kvara. Dakle ovaj iznad mora pustiti da se kvar riješi.

To što žena nije vlasnik ne znači da kvar ne postoji - dakle treba ga snimiti i riješiti. Ali također ako nije vlasnik nema nikakvo pravo glasa po bilo kojem suvlasničkom pitanju.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom