Pogledaj jedan post
Old 28.09.2010., 15:33   #16
Što se tiće i davne i ne tako davnje povijesti slažem se sa tranquilityem ali opet... bitno je što je i kako je danas. Povijest je učiteljica života ali ipak je bitnije kakva je današnja situacije i kako će se to sve razvijati, a ne vidim, u nekoj bližoj budućnosti, bilo kakvu mogućnost velikog napredka, liberalizacije i sl.
Dobrim dijelom su za radikalizaciju odgovorni famozni Vahabiti koji svoje ideje i svoje jako rigidno viđenje islama "izvoze" putem vjerskih škola, koje su na određenim (nažalost mnogim mjestima) jedina mogučnost kakvog-takvog obrazovanja... a i to ima svoje korjene u Saudijskoj Arabiji i svojevrsnom dogovoru između Vahabita i vladajuče klase koji se svodi na to (jako pojednostavljeno ali u globalu to je tako) "ne dirajte vladajuću klasu, a mi vas nećemo ograničavati u "izvozu" svojih ideja" ili ti ga "u SA budite dobri a van SA radite kaj želite"...

No to na stranu... caka je da je tamo negdje do industrijske revolucije Arapski svijet imao primat gotovo u svemu, ali oni su od tad ili ostali na toj razini ili išli naprijed jako malim koracima, dok je Evropa otišla daleko naprijed.

Što se krščanskog/križarskog utjecaja na sve to tiće imam i ja jednu zanimljivu knjigu
Karen Armstrong
Holy War: The Crusades and Their Impact on Today's World

A što se tiće "ko je prvi počeo" ako ćemo baš sitničari Arapi i Maori su prvi napali španjolsku, tamo još u 8 st... da nije bilo Karla Martela koji ih je potukao u dvije bitke kad su prešli Pirineje... tko zna... možda bi i cijiela europa danas bila pretežno muslimanska. Eto i malo povijesti na psihologiji
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now

Zadnje uređivanje Legion : 28.09.2010. at 15:48.
Legion is offline  
Odgovori s citatom