Pogledaj jedan post
Old 25.06.2003., 00:47   #52
Repriza

Quote:
Solaris kaže:
Već sam bila napisala kako ljubav ne možeš ni kupiti, ni prodati, ni ukrasti. Možeš je samo dati, i dobiti.
Kulturni mit "ljubav je davanje i primanje" stvara ljudima puno vise problema nego koristi. A i ljubav ne mozes dati, mozes je samo pokazati, iskazati, biti "ljubazan."
Quote:
Solaris kaže:
Zašto je ne dobivaju?
Kada neko trazi ljubav, on/ona u isto vrijeme izjavljuje da nema to sto trazi. Jer da imaju ne bi ni trazili. Pa tako sto neko vise, jace trazi to i vise, jace izjavljuje da to i nema.
Drugo, vecina ljudi i ne trazi bas ljubav nego s obzirom da su nauceni da je ljubav davanje, oni traze nekoga određenog u koga ce se zaljubiti, kome ce "dati" ljubav. I naravno, nekoga tko ce dati njima. To "trazenje nekog određenog" je uvijet koji postavljaju na ljubav. Time uvjetuju ljubav.
Daklem izjavljuju da je nemaju + jos je dodatno uvjetuju i onda su tuzni zato jer je ne nalaze, ne "dobivaju".
Sve dok ne prestanu traziti. Kada prestanu traziti onda prestanu izjavljivati da je nemaju i prestanu uvjetovati ljubav i onda ih "pukne" ko grom iz vedra neba.
Quote:
Solaris kaže:
A kako možeš voljeti sam sebe, ako te nitko drugi ne voli, tj. ako dobivaš poruku od svijeta da nisi vrijedan ljubavi?
Koliko vrijedi ljubav? Koliko vrijedi 5 kilski paket?

Ja kazem da je neprocjenjiva, odnosno da nema vrijednost. Pa posto nema vrijednost kako ce neko odrediti jeli on vrijedan ljubavi? Kako ce odrediti jeli neko drugi vrijedan njegove ljubavi?

Ljubav prema sebi po defaultu nije u nikakvom odnosu sa nekim drugim. Ljubav prema sebi je ljubav mene prema meni, tebe prema tebi itd. Cim nekoga drugoga ukljucis u to, to vise nije ljubav prema sebi. Ali to isto tako nije ljubav prema drugome. To je ljubav prema sebi kroz nekog drugog. Zbog nedostatka ljubavi prema sebi mnogo ljudi naprosto koristi onog drugog da bi voljeli sebe.
Zato i je receno "da bi istinski volio nekog drugog, moras prvo voljeti sebe".

A to ti je posljedica onog "ljubav je davanje". Pa posto vecina ljudi misle da daju ljubav traze nekog određenog kome ce dati ljubav. Mislim, taman posla da daju ljubav svakome. I kazu da je taj neko određeni "vrijedan" njihove ljubavi. Ali naravno i vecina drugih radi to isto. Pa onda ako netko ne dobiva neciju ljubav zakljucuje da je to zato sto on/ona nije "vrijedan" ljubavi. I onda, kako ce voljeti sebe kada nije dovoljno vrijedan.
I krug je zatvoren. "Vrzino kolo"

I tako se ljubav pretvara u trgovinu. Mislim, "ljubav je davanje i primanje" jako ljepo i romanticno zvuci, ali taj odnos davanje-primanje, ja tebi - ti meni je trgovacki odnos.

A ljubav, sloziti cemo se, nije trgovina.
Glam is offline  
Odgovori s citatom